Bakan Albayrak Özel Bankalarla İlgili Önemli Açıklamalarda Bulundu

Bakan Albayrak, Merkez Bankasından gelen faiz indirimiyle beraber henüz kredi faiz oranlarını düşürmeyen ve aksine yükseltme kararı alan özel bankalarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Vatandaşların koronavirüs salgını nedeniyle nakit paraya ihtiyaç duyduğu bu günlerde çok sayıda borç erteleme talebi de bankalara iletiliyor. Ancak özel bankalar kredi kartı borç erteleme başta olmak üzere taşıt, konut ve ihtiyaç kredisi erteleme sürecinde yüksek masraf ve faiz oranları talep etmeye başlamıştı. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’da bir açıklama gerçekleştirmiş ve özel bankalara mesaj göndermişti.

Bakan Albayrak’dan Bankalara Uyarı!

Bakan Berat Albayrak, bankaların uygulamaları sebebiyle şu açıklamalarda bulundu, “Vatandaşlarımızın özel bankalar sebebiyle yaşadığı sorunları biliyoruz. Bu süreçte vatandaşlara destek olmak bir yana kredisini yapılandırmak isteyene ve mevduatını bozana çok yüksek maliyetler çıkarıldığını görüyoruz ve duyuyoruz. Böyle bir durumu kabul edemeyiz. Sürecin üzerine gideceğimizden herkes emin olabilir. Öyle ki şu dönemde kimlerin bu özel bankaların avukatlığını yaptığını da bilmek istiyoruz”

Kredi borcu ertelemek isteyen vatandaşlar bankaların yüksek maliyetleri nedeniyle konuyu gündeme getirmiş ve tepki göstermişti. Ayrıca özel bankaların bu konuda talep ettiği toplu ödemeler nedeniyle ciddi bir mağduriyet yaşanmıştı.

Öte yandan Bakan Albayrak 4.4 milyon aileye 1000 TL’lik devlet yardımının yapılacağını dile getirdi. Geçtiğimiz günlerde ödenmeye başlanan bu desteğin 2.1 milyon aileye ulaştırıldığını dile getiren Bakan Albayrak toplamda 4.4 milyon ailenin destekten yararlanacağını açıkladı.

Bir cevap yazın