Bakan Albayrak 1 Milyon Yazılımcı Projesi için Müjdeyi Verdi!

Bakan Albayrak, yazılım alanında kendini geliştirmek isteyen gençler için önemli detaylar paylaştı. Ülkemizde devam eden koronavirüs salgını sebebiyle art arda ekonomik istikrar paketlerini açıklamaya başlayan devlet, 1 milyon yazılımcı projesinin start aldığını dile getirdi. Toplamda 13 kategoride 31 eğitimin hazır olduğunu söyleyen Bakan Albayrak, eğitimin toplam süresinin 46 bin 742 dakika olduğunu da paylaştı.

Bakan Albayrak Yeni Yazılımcı Projesi Hakkında Detayları Paylaştı

Twitter üzerinden yayınladığı bir video ile 1 milyon yazılımcı projesini başlattıklarını duyuran Bakan Albayrak’ın açıklamaları şu şekilde; “Uzun bir süredir üzerinde çalışma yaptığımız yazılım alanında ülkemizde tarihi bir kapasite kazandıracak projemiz sona erdi. Hazırlanan proje ile beraber 1 milyon yazılımcı adayına online eğitim vereceğiz. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı projeye katılım süreciyle ilgili de detayları paylaşacağız. Bildiğiniz üzere artık bugünün önemli bir iş alanı haline gelen yazılım sektörü için ülkemizde 140 bin civarında insan kaynağı mevcut. Ancak ara eleman açığı hala var. Ülke olarak çok büyük hedeflerimiz bulunuyor. Yazılım alanında büyük bir yükseliş kaydedersek inanın hedeflerimize ulaşmamız daha pratik ve kolay olacaktır. Türkiye’de sınırlı sayıda yazılımlı var. Bu yüzden de yazılımcılar farklı alanlarda verilen görevleri yapmak durumunda kalıyor. Firmalarımız da buna benzer alanlarda çalıştıracak insan kaynağı bulamıyor. Şimdi bizler 1 milyon yazılımcı projesiyle sektördeki eleman ihtiyacınız gidereceğiz. Daha üretken ve verimli insan kaynağı oluşturacak ve ülkemize de bu sektörde arzu ettiği yetkinliği sağlayacağız.”

BTK’daki eğitim protalı üzerinden alınacak eğitimleri değerlendiren Bakan Albayrak, başlangıçta 31 eğitimin hazır olduğunu ve yıl sonuna kadar eğitim sayısının 100’ün üzerine çıkarılacağını da sözlerine ekledi.

1 Milyon Yazılımcı Eğitim Portalına Nereden Ulaşılır?

Bakanlığın hazırladığı BTK akademi eğitim portalına ulaşan gençler yazılımcı olma eğitimlerine aşağıdaki sayfadan erişebilmektedir.

YAZILIMCI EĞİTİM SAYFASINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Bir cevap yazın