Araç Sahiplerini İlgilendiren Gelişme: Benzine İndirim mi Geliyor?

Benzine ne kadar? Benzinde indirim yapılacak mı? Geçtiğimiz hafta Brent petrol fiyatlarının tarihi bir düşüş yaşamasıyla beraber benzin ve motorinde indirime gidilmişti. Öte yandan vatandaşlar bugün gelen son dakika bilgisine göre gece yarısından itibaren benzinde 9 kuruşluk indirim bekliyor.

Benzinde İndirime mi Gidilecek?

Geçtiğimiz günlerde benzin fiyatlarında indirim yapılırken birkaç günde yeniden zam yapılmış ve araç sahipleri bu durumdan etkilenmişti. Elde edinilen bilgilere göre 27 Nisan – 28 Nisan gecesi benzine 9 kuruşluk bir indirim yapılacak.

Petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar, ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarını doğrudan etkiliyor. Öyle ki en son 29 kuruş zam yapılan benzin fiyatlarında tekrar indirim yapılması bekleniyor. Yetkililerden alınan bilgilere göre yapılacak bu indirimin ardından İstanbul’da 5,17 TL’den satılan benzinin litresi 5,08 TL’ye düşmüş olacak. Ankara’da 5,27 TL olan benzinin litresi 5,18 TL’ye, İzmir’de de 5,28 TL’den 5,19 TL’ye düşmüş olacak.

Türkiye’de Akaryakıt Fiyatları Nasıl Hesaplanıyor?

Ülkemizin dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması alındıktan sonra bu ortalamaya dolar kurundaki değişiklikler de eklenerek akaryakıt fiyatları hesaplanıyor. Ayrıca hesaplamanın ardından uygulanan fiyatlar serbesti ve rekabet dolayısıyla her şirkette küçük değişikliklerle sunulabiliyor.

Özet olarak benzinin litre fiyatına bu gece yarısından itibaren 9 kuruşluk bir indirim yapılabilir. Araç sahipleri de bu konuda araştırmalarını sürdürürken güncel motorin fiyatlarını ve güncel benzin fiyatlarını ekonomikredi.com üzerinden takip edebilir.

Bir cevap yazın