İbrahim Kalın’dan Son Dakika IMF Açıklaması

İbrahim Kalın, pandemi nedeniyle gündeme gelen IMF hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ekonomik kriz söylentilerinin yayılmasıyla beraber Türkiye’nin bu süreçte IMF’den borç para isteyeceğinin gündeme geldiği şu günlerde konuyla ilgili Kalın’dan detaylar paylaşıldı. Katıldığı bir video konferansta IMF’den borç alınıp alınmayacağı sorusuna nokta koyan Kalın, gündeme dair açıklamalarda da bulundu.

Dünya genelinde devam eden koronavirüs salgını nedeniyle pek çok ülke ekonomik sürecin en az kayıpla pandemiyi atlatması için tedbirler almaya başladı. Bu tedbirlerden en önemlisi de IMF üzerinden yapılacak para destekleri olarak biliniyor. Peki Türkiye IMF’den borç alacak mı, IMF’ye başvuru yapıldı mı, Türkiye IMF’den kredi çekecek mi? Bu soruların yanıtı haberimizin devamında paylaşılıyor.

Türkiye IMF’den Kredi Alacak mı?

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, IMF’nin koronavirüs sebebiyle 1 trilyon dolarlık kredi destek paketi açıklamasından sonra IMF’den borç almak için başvuruda bulunulduğuna dair iddiaların gerçek dışı olduğunu söyledi.

Öte yandan IMF’nin açıklamalarından sonra tüm gözler Türkiye’ye çevrilmiş ve kredi için IMF’ye başvuru yapıp yapmayacağı merak edilmişti. Ancak Sözcü Kalın, “Ülkemizin IMF ile yeni bir anlaşma yapması veya yeni bir kredi almak istemesi gibi bir süreci gündemde bulunmamaktadır. Yani IMF adı altında bir gündem maddemiz bulunmuyor. Elbette küresel olarak yaşanan bu durumdan hep beraber çıkacağız” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Bakan Albayrak da Türkiye’nin IMF’den kredi alma gibi bir sürece dahil olmadığını ve gündemde IMF başlığının olmadığını açıklamıştı.