Hesap İşletim Ücreti İadesi Nasıl Alınır ?

Hesap İşletim Ücreti İadesi Nasıl Alınır ?

Hesap işletim ücreti çalıştığınız bankada vadesiz hesabınız var ise alınan bir ücrettir. Bankalar müşterilerin hesaplarını kayıtta tuttuğu için birtakım giderleri olmaktadır. Bu giderleri de banka sizden 3,6,12 ayda bir gibi periyotlarla hesap işletim ücreti alarak karşılar. Bazı bankalar yıllık 100 TL kadar hesap işletim ücreti alırken, kimi bankalar ise yıllık 50-60 TL gibi tutarlarda hesap işletim ücreti alabilmektedir. Hesap işletim ücretlerinin haksız yere alındığı konusunda çokca tartışma yapılmaktadır ve oldukça haklılardır. Hesap işletim ücreti almayan bankalar da olduğu gibi, sizden hesap işletim ücreti kesen bankadan bu ücreti iade etmesini isteyebilirsiniz peki hesap işletim ücreti iadesi nasıl alınır?

Hesap İşletim Ücretini Geri Alma Yolları

Hesap işletim ücretini geri alabilmek için bankanın bu ücreti hesabınızdan kestiğine dair bir dekont olması gerekir. Bankanızda ki hesap hareketleri dökümünü inceleyerek böyle bir ücretin kesilip kesilmediğini kanıtlamalısınız. Bankalar genellikle hesap işletim ücret iade isteklerini reddetmektedir. Ancak sık sık kredi kullanan veya banka hesabınızı sürekli aktif tutan biri iseniz, banka bu talebinizi olumlu karşılayabilir ve hesap işletim ücretinin kesilmemesini sağlayabilir.

Hesap işletim ücretini geri alabilmek için birkaç yol var. Bu yollardan biri, hesap işletim ücretinin iadesi için bankaya bir dilekçe göndermek, banka dilekçeye 15 gün içerisinde yanıt verip size yollamalıdır. Dilekçeye olumsuz yanıt verilmişse, şuana kadar sizden alınan 10 yıllık hesap işletim ücretini tüketici hakem heyetine şikayet ederek geri alabilirsiniz. Ancak bu yola başvurmadan önce bankayla irtibata geçip, hesap işletim ücretini kesin ve net bir ifadeyle geri almak istediğinizi söyleyin, eğer iade etmezseniz tüketici hakem heyetine gideceğim deyin. Bu durumda bankalar genellikle talebi olumlu karşılar ve 10 yıllık hesap işletim ücretini size geri iade eder. Ancak kredi kartını sürekli kullanan bankaya düzenli para kazandıran bir müşteriyseniz, bunlara hiç gerek kalmadan da hesap işletim ücretinin iadesini alabilirsiniz.

Son olarak mahkemeye gitmek istemiyorsanız bankanızı değiştirebilirsiniz. Hesap işletim ücreti almayan pek çok banka bulunmaktadır bu bankalar işinizi kolaylaştırabilir.