Halkbank Onaylanan Temel İhtiyaç Kredisi Nasıl Kullanılır?

Koronavirüs ile ekonomik mücadele kapsamında aylık hane halkı geliri 5 bin TL’den düşük olan vatandaşlara Halkbank, Ziraat ve Vakıfbank tarafından temel ihtiyaç kredisi veriliyor. Kredi başvuru sonucu olumlu açıklanan vatandaşlar da şimdi Halkbank onaylanan kredi nasıl kullanılır sorusunun yanıtlarını arıyor.

Halkbank Onaylanan Kredi Nasıl Kullanılacak?

1 Nisan 2020 tarihinde başlayan temel ihtiyaç kredi başvurularının sonuçları açıklanmaya devam ediliyor. Yaklaşık 4 milyon 200 bin vatandaşın başvurduğu bu krediyle ilgili olumlu geri dönüş alan tüketiciler artık krediyi çekmenin yollarını araştırıyor.

Ayrıca Halkbank kredi başvuru sonucu sorgulamak isteyenler mobil şube, Halkbank müşteri hizmetleri, internet şubesi ve Halkbank ATM’lerinden gerekli sonuca ulaşabiliyor.

Müşteri hizmetlerinden kredi başvuru sonucunu öğrenmek için vatandaşların ilk olarak 0850 222 0 400 numaralı çağrı merkezini araması ve sesli yanıt sisteminden yıldız (*) tuşuna basması gerekiyor. Daha sonra başvuru sonucu sorgulamak için 4’ü tuşlayıp ardından da TC kimlik numarasını girerek sesli yanıt sistemine bağlanabilirsiniz.

Başvurusu onaylanan tüketiciler Halkbank ATM’lerine giderek krediyi çekebiliyor. ATM üzerinden de TC kimlik numarası ile beraber güvenlik prosedürlerinin takip edilmesi gerekiyor.

5 bin, 10 bin ve 7.500 TL olarak sunulan temel ihtiyaç kredisi başvuru sonuçları özet olarak bu şekilde sorgulanabiliyor. Öte yandan kredi başvurularının sonlandığına dair herhangi bir bilgi de paylaşılmadığı için vatandaşlar temel ihtiyaç kredisine başvurmaya devam edebiliyor.

Yüzde 0.49 faizli temel ihtiyaç kredisi 36 ay vadeli ve ilk 6 ay geri ödemesiz olarak sunuluyor.