Haftanın İlk Gününde Altın Fiyatları Rekor Yükselişe Geçti! 22 Haziran 2020 Pazartesi Gram Altın, Çeyrek Altın Ne Kadar?

Gram altın yeni güne yükselişle başladı. Bugün gram altın 385 liradan işlem görüyor. Çeyrek altında da yüzde 1,31 oranında yükseliş dikkat çekiyor. Çeyrek altın alış 627 lira, satış da 632 lira oldu. Ayrıca ONS altın fiyatlarında da yükseliş söz konusu. Yüzde 0,51 oranında değer kazanan ONS altın bugün 1,753 dolara kadar yükseldi.

Yarım altın alış 1,251 lira, satış 1,263 lira. Cumhuriyet altını alış 2,503 lira, satış 2,519 lira. Yarım ve Cumhuriyet altını bu oranlara göre yüzde 1,32 oranında değer kazandı.

Altında Hızlı Yükseliş

Salgın döneminde her zaman güvenli liman olarak görülen altın fiyatları yeni haftaya yükselişle başladı. Sert bir yükselişle dikkat çeken altın fiyatlarındaki bu yükselişin, salgının ikinci dalga söylentileri nedeniyle başladığı belirtiliyor. Haliyle altında risk iştahı azaldığı ve dolara geçiş hızlandığı için altın fiyatlarında da böyle bir gelişme yaşanmış oldu.

Varlıklarını korumak isteyen yatırımcılar altın yatırımlarını sürdürürken ABD’deki finans kuruluşu Goldman Sachs’ın 12 aylık tahmin fiyatlarını yükseltmesi de altına teşvik olarak olarak düşünülüyor. Öte yandan ONS altın da yeni haftaya hızlı bir giriş yaptı. Geçen haftayı 1,743 dolardan kapatan ONS altın bugün 1,753 dolara kadar yükseldi. Bu hafta içi altın fiyatlarının düşmesine neden olacak bir gelişme beklenmediği için yükselmenin bir süre daha devam edeceği düşünülüyor.