Gercüş’de Pirinç Ekimi Hazırlıkları Başladı!

Batman şehrinin Gercüş ilçesine bağlı olan Gönüllü köyünde ki çiftçiler pirinç ekimi için tarlalarda hazırlıkları başlattı.
Gercüş ilçesinin pirinç üreten iki köyünden birisi olan Gönüllü köyünde üretim yapan çiftçiler, pirinç ekimi için gerekli olan hazırlıklarına başladı. Gönüllül köyünde ki çiftçiler,  ana besin kaynağı su olan pirinç ekimi için dedelerinden miras kalan yöntemleri kullanıyolar. Pirinç üreticilerinden Salih Kavak, tarlayı düzenleyip pirinç ekimine başlayacaklarını ifade etti. Kavak, “Pirinç ekmenin zahmeti çoktur. Tarlayı sürdükten sonra 1 hafta boyunca suyu üstünde bırakıyoruz. Daha sonra da atlarla tekrar sürmeye başlıyoruz. Ardından da tarlayı düzeltip çeltik döküyoruz. Tadı çok güzel tamamen organik ilaç kullanmıyoruz” şeklinde konuştu.
Gönüllü köyünün diğer pirinç üreticisi olan Seyithan Kavak da pirinç tarlasında ekim için hazırlıklara başladıklarını belirtti. Seyithan Kavak, “Tarlanın içine su bırakarak atlarla çift sürüyoruz. Bu şekilde hazırlığımızı yapıyoruz. Çok zahmetli bir iş, tarlalardaki çalışmaların ardından 6 ay sonra pirinç ekeceğiz. Tadı çok güzeldir tamamen organiktir. Hiçbir ilaç ve katkı maddesi ya da kimyasal madde kullanmadan buz gibi suyun içerisinde olan kaynak su ile yetişiyor, gübre vermiyoruz” açıklamasında bulundu.

Kaynak: İHA