Gelire Göre Kredi Tutarı Nasıl Hesaplanır

Gelire Göre Kredi Tutarı Nasıl Hesaplanır ?

Bankalar, müşterilerine kredi verirken müşterilerin aylık gelirlerine yani maaşlarına bakmaktadırlar. Bu bankaların ödemeleri geri alabileceğinin bir nevi bir güvencesi olmaktadır. Kişinin aylık geliri arttığında bankalar o kişiye verebilecekleri kredi miktarını da artırmaktadır. Yani aylık geliri 3 bin lira olan biri ile 6 bin lira olan biri aynı miktarda kredi çekemez. Aylık geliri 6 bin lira olan biri 3 bin lira olan birinden iki kat daha fazla kredi çekebilir. Bankalar kişilere kredi verirken aylık gelirlerinin maksimum yarısına kadar taksit ödemesine müsade etmektedir. Yani aylık geliriniz 3 bin TL ise ayda 1,500 TL’den daha fazla taksit ödeyeceğiniz bir kredi ürününü maalesef ki kullanamıyorsunuz.

Gelire Göre Ne Kadar Kredi Alınır ?

Bankalar, kredi verdikleri müşteriler için aylık gelirinin maksimum yarısına kadar kredi vermektedir. Bu bağlamda aylık gelirinizin yarısından daha fazla bir taksit tutarı ile kredi almanız mümkün olmamaktadır. Ancak bankalar yine de bu konuda biraz esnek davranabiliyor ve teminat gösterilmesi karşılığında verilebilecek kredi tutarını artırabiliyorlar. Eğer üzerinize kayıtlı bir ev ya da araba varsa bunu ipotek ettirerek maksimum kredi limitinizden daha fazla kredi alabiliyorsunuz.

Taşıt Kredilerinde Durum Nedir ?

Taşıt kredisi alacak olan banka müşterileri alacakları taşıt bedelinin maksimum yüzde 70’i kadar kredi kullanabiliyorlar. Yani alacağınız otomobilin değeri 100 bin TL ise, maksimum 70 bin TL kredi kullanabiliyorsunuz kalan tutarı peşin olarak ödemeniz gerekiyor. Faizler düştüğü zaman aylık ödemeniz gereken faiz yükü de azalır bu sayede borcunuzu daha çok ödeyebilir ve yine bankadan daha fazla kredi çekebilirsiniz. Bu açıdan baktığımız zaman faizler yükseldiği zaman özellikle dar gelirli olan aileler daha az kredi çekebilirken geliri yüksek olan aileler daha fazla kredi alabilmektedirler.

[ilgiliMakale icerik_id=”934″]

Aylık Geliri 2300 TL olan Biri Maksimum Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Aylık geliri 2,300 TL olan asgari ücretli bir çalışan 2020 yılında ihtiyaç veya taşıt kredilerinde çekebileceği maksimum kredi miktarı 54,000 TL kadardır. Daha fazla kredi almanız pek mümkün görünmemektedir. Söz konusu krediler ihtiyaç ve taşıt kredileri için geçerlidir. Konut kredilerinde ise asgari ücretli bir vatandaşın vade uzadığı ve aylık taksitler düştüğü için çekebileceği kredi tutarı da artmaktadır. 2,300 TL gelirli asgari ücretli bir vatandaş konut kredisi çekmek istediğinde maksimum 81 bin TL konut kredisi çekebiliyor. Bu bağlamda kredi ile alabileceği evin maksimum fiyatı da 107 bin TL olmaktadır.