Garanti Bankası 16 Nisan 2020 İtibariyle Konut Kredisi Faiz Oranlarını Yükseltti!

Koronavirüs nedeniyle kamu bankaları kredi faiz oranlarında indirime giderken özel bankalardan indirim haberleri yerine faiz oranlarının artışına dair güncellemeler yapılıyor. Bugün konut kredisindeki faiz oranı yükseliş haberi Garanti Bankasından geldi.

Garanti Bankası 2020 Konut Kredisi Faiz Oranı Güncellendi!

Vatandaşlar ihtiyaç ve konut kredilerinde düşük faiz beklerken Garanti Bankasından yapılan yeni güncellemeye göre konut kredisi faiz oranı yükseldi.

Söz konusu güncelleme ile beraber yüzde 0.99 olarak sunulan konut kredisi bir süre önce yüzde 1,03 olarak ev sahibi olmak isteyenlere aktarılıyordu. Yeni güncellemede ise yüzde 1,03 olan konut kredisi artık yüzde 1,12 faiz oranıyla tüketicilere sunuluyor.

Faiz oranlarının yükselişi, konut fiyatlarındaki artışa bağlanıyor. Ayrıca vatandaşların 200 bin TL’lik 120 ay vadeli konut kredisi taleplerinde aylık taksit ödemeleri de artmaya başladı. Buna göre Garanti Bankasından çekilecek 200 bin TL konut kredisi 120 ayda aylık 3,038 TL taksitle alınabilecek.

Vatandaşlar konut kredisiyle ilgili düşük faiz oranı beklerken bankaların faiz oranlarını güncellemesi tepki görüyor. Öte yandan dün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından özel bankalarla ilgili önemli açıklamalar da yapmıştı. Özel bankaların kredi borcu erteleme yapmak isteyenlere yüksek maliyetler sunduğunu ve bundan haberdar olduklarını dile getiren Bakan Albayrak konuyla ilgili bankaları gözlemlemeye devam ettiklerini söylemişti.

Daha önce Garanti Bankasında konut kredisi yüzde 0.99 olarak uygulanıyordu. Ardından 1,03 faiz oranıyla sunulan ev kredisi 16 Nisan 2020 Perşembe itibariyle yüzde 1,12 olarak kullanılacak.