Fitch’den Türkiye ve Dünya Ülkelerine Kötü Haber!

Fitch tarafından açıklanan ekonomik görünüm tahmin verilerinde 2020 yılı için daralma beklentisi söz konusu. Özellikle de salgın döneminde yaşanan ekonomik sorunlar, Türkiye ve Dünya ülkelerini Fitch’e göre kötü etkilemeye devam edecek.

Salgının olumsuz etkileri dünyada devam ederken birçok kişi de ekonomik verileri takip ediyor. Fitch’ten gelen son dakika açıklamada küresel ekonomik görünüm raporu da paylaşıldı. Açıklanan rakamların Türkiye ve Dünya ülkeleri için parlak olmadığını ifade eden Fitch, dünya ekonomisinde yüzde 3,9 oranında beklenen daralmayla ilgili de açıklamalarda bulundu.

Fitch tarafından açıklanan verilere göre dünya ekonomisindeki küçülme beklentisi yüzde 4,6 seviyesine çıktı. Daha önce yapılan tahminlerde Türkiye ekonomisinin yüzde 2 oranında daralacağını düşünen Fitch, salgın boyutunun artmasıyla beraber beklenti oranını yüzde 3’e çıkardı. 2021 yılı için Türkiye ekonomisinde umutlu olduğunu da tahminlere göre açıklayan Fitch’in 2021 büyüme beklentisi ülkemiz azıda yüzde 5 olarak paylaşıldı.

Öte yandan küresel ekonominin 2021 yılında toparlanma sürecine geçeceği ifade ediliyor. Bu kapsamda dünya ekonomisinin 2021 yılında yüzde 5,1 oranında büyümesi bekleniyor.