FED Yetkililerinden Dikkat Çeken İflas Uyarısı!

Koronavirüs salgını nedeniyle devam eden ekonomik sorunları ele alan St. Louis FED Başkanı Bullard, işletmelerdeki kapanmaların devam etmesi halinde geniş çaplı bir iflas sürecine geçiş yapılabileceğini aktardı. Ayrıca ciddi bir depresyona girme halinin yaşanabileceğini söyleyen FED Başkanı Bullard, yetkililerin de bazı uyarılara devam edeceğini aktardı. Özellikle de ABD ekonomisinin kısmi olarak kapanmasının, oranların bu dönemde düşmesine sebep olabileceğini dile getiren FED yetkilileri, iflasların etkisinin uzun sürebileceğini anımsattı. Salgın süreciyle ilgili ayrıca yetkili isimlerden art arda uyarılar yapılıyor.

Bullard Uyardı: Geniş Çaplı İflaslar Yaşanabilir!

FED Başkanı Bullard, dün bir video konuşma gerçekleştirerek dünya genelindeki işletmelerin kapanmasının devam etmesi halinde çok geniş çaplı bir iflas sürecine giriş yapılabileceğini söyledi. Ayrıca işsizlik konusunda ABD’de yüzde 20’ye varan rakamların açıklanmaya başlandığına değinen FED Başkanı James Bullard, buna benzer endişelerin dikkate alınması gerektiğini aktardı.

FED yetkilisi Mester ise şu açıklamalarda bulundu, “Pandemi nedeniyle kötümser bir tablo çizmek zor değil. Böyle bir senaryoya hazır olup olmamak çok önemli. Bu virüs 2020 yılında kontrol altına alınmaz ise ciddi istikrarsızlıklar oluşabilir. Bireysel iflasların yanı sıra işletme iflasları veya bankacılık sisteminde yeni sorunlara davetiye çıkarabilir.

Minneapolis FED Başkanı Kashkari, salgın süreciyle ilgili pandemiden sonra cansız yani kademeli toparlanma uyarısı yaptı. Dallas FED Başkanı Kaplan da Amerika’da işsizlik oranlarının yükselmeye devam etmesi halinde ekonomide büyük teşviklere ihtiyaç duyulabileceğini vurguladı.