FED Faiz Kararının Açıklanmasıyla Beraber Dolar ve Euro Kuru Hareketlendi! Uzmanlardan Önemli Kur Paylaşımları

FED faiz kararı açıklandı. Politika faizini değiştirmeyen Amerikan Merkez bankası 0 ile 0,25 aralığında faizi sabit olarak açıkladı. FED’in bu kararı oy birliğiyle alındığı da belirtildi. Dolar kuru FED faiz kararının ardından 6,78 TL’den işlem görmeye devam etmesi, uzmanların da dikkatini çekerek birtakım tahminler yapmalarına neden oldu. Peki Euro kuru FED faiz kararından sonra yükselir mi? Dolar’da yükseliş trendi başlar mı? Merak edilen bu soruların yanıtlarını sizler için hazırladık.

FED Faiz Kararından Sonra Altın ve Euro Düştü, Dolar Yükseldi!

FED faiz kararı sonrası ONS altın değer kaybederek 1,731 TL’ye kadar geriledi. Ayrıca bu durum gram altının da değer kaybetmesine neden oldu. Öte yandan FED tarafından yapılan açıklamada ekonominin en son yaşanan problemleri atlatması ve fiyat ile maksimum istihdam amaçlarına ulaşılabilmesi için faiz oranının bu şekilde kalacağı belirtildi.

Salgının dünya ve Amerika genelinde yaşattığı ekonomik problemlere de değinen Amerikan Merkez Bankası, ekonomiyi desteklemek amacıyla elindeki tüm araçların kullanılmaya devam edileceğini de aktardı.

FED faiz kararı sonrası 11 Haziran 2020 dolar fiyatları yüzde 0,06 oranında yükseldi ve 6,7801 TL’den işlem görmeye başladı. Euro ise yüzde 0,17 oranında düşüş yaşadı. Euro bugün 7,6960 TL’den işlem görüyor.

Son olarak FED açıklamasında ABD ekonomisinin uzun vadedeli büyüme beklentisini yüzde 1,8 dolaylarına düşürüldüğü aktarıldı. Yani ABD’deki ekonomik daralmanın bu yıl yüzde 6,5 olabileceği ancak 2021’de yüzde 5 büyüme ve 2022 yılında da yüzde 3,5 büyüme yaşayabileceği tahmin ediliyor.