Evde Bakım Parası Yattı mı? Nisan Ayı Engelli Bakım Aylığı Ne Zaman Hesaplara Yatırılacak?

Ocak 2020 itibariyle memur maaşlarına yapılan zam ile beraber evde bakım maaşları da yüzde 5,49 oranında zamlanmıştı. Buna göre 2020 yılında evde bakım aylığı 1,460 TL olarak hesaplara yatırılacak.

Evde Bakım Maaşı Yattı mı?

Evde bakım aylığı henüz yatırılmadı. Geçen ayın 10. gününde yatırılan evde bakım maaşının Nisan ayında da ilerleyen günlerde hesaplara yatırılacağı düşünülüyor.

Evde Bakım Aylığı Sorgulama

Evde bakım maaşı sorgulamak isteyenler SMS ya da e-Devlet aracılığıyla hesaplarını kontrol edebilmektedir. Ancak SMS sorgulama yapmak için Ziraat Katılım Bankası müşterisi olmak gerekiyor.

SMS sorgulama için ‘BAKIYE’ yazarak 4747’ye mesaj göndererek sorgulama yapılmaktadır. Ancak bu işlem için 1 SMS ücreti tahsil edilir. E-Devlet üzerinden sorgulama yapmak isteyenler ise TC kimlik numarasıyla e-Devlet portalına giriş yaparak arama kısmına ‘evde engelli bakım’ yazarak hesap kontrolü yapabilir.

Evde bakım aylığı her ay Aile Bakanlığı tarafından yatırılıyor. Evinde ağır engelli birey bulunan vatandaşlar için sunulan bu desteği almak için ikamet edilen kentteki sosyal yardımlaşma müdürlüğüne başvuruluyor. Ancak başvuru sırasında gelir kriteri, muhtaçlık kriteri ve ağır engelli raporunun takdim edilmesi gerekiyor.

Önümüzdeki günlerde yatırılması beklenen evde bakım maaşıyla ilgili güncel bilgileri sitemizden kontrol edebilirsiniz. Ekonomikredi.com olarak Türkiye ekonomisinin önde gelen haberlerini paylaşırken aynı zamanda banka kredileri hakkında da bilgiler sunmayı sürdürüyoruz. Üstelik devlet destekleri konusunda da merak ettiğiniz her bilgiyi yine bu platformdan takip edebilirsiniz.