Evde Bakım Parası Kimlere Verilir? Evde Bakım Aylığı Almanın Şartları Nelerdir?

Devlet tarafından, vatandaşlarımıza yönelik pek çok katkılar sağlanmaktadır. Onlardan biri de evde bakım parasıdır. Evde bakım parası kimlere verilir, parayı almak için hangi yolları izlemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bu sayede bakım parasından yararlanıp yararlanamayacağını öğrenerek, başvurularınızı sorunsuz şekilde gerçekleştirmeye başlamış olacaksınız. Evde yaşlı, hasta kişiler var ve onlara bakıyorsanız evde bakım parası alma hakkından yararlanmış olacaksınız. Yaşlı, hasta ve evinde engelli olan kişilerin hesaplarına, Devlet tarafından ödeme yapılır. Evde bakım parasının verilmesinin nedenleri zor durumda olan vatandaşlarımızın rahat etmesini sağlamaktır. Bakıma muhtaç olan kişiler zor duruma düşmemesi adına bakım parasından yararlanabilecektir. Fakat evde bakım parasından yararlanmanız içinde istenen şartları taşıyor olmanız gerekecektir.

Evde Bakım Parası Alma Şartları Neler?

Devlet tarafından ödenecek olan evde bakım parası için şartları taşımanız gerekecektir. Eğer ki istenen şartları taşıyorsanız o zaman başvurularınızı hemen yapabilirsiniz. Böylece devlet tarafından hesabınıza para yatırılacak ve zor durumda kalan hasta, yaşlı, engellilerin ihtiyaçlarını karşılamış olacaksınız.

  • Engelli bir yakınınız var ve ona bakıyorsanız, engelli olan kişinin raporu %50 engelli şeklinde olması gerekiyor
  • Raporda aynı zamanda da ağır engelli ibaresi yer alması gerekiyor
  • Sağlık raporunda, bakıma ihtiyaç duyuyor yazısının da mutlaka olması gerekiyor
  • Bakım parasından yararlanabilmeniz için, evde olan engelli, hasta ve yaşlıyla kan bağınızın olması gerekir. Ne yazık ki kan bağı olmayan kişiler evlerinde bakıyor olsa bile bu haktan yararlanamayacaktır.
  • Evde bakım maaşının yapılma şartlarından biri bakan kişi ve hastanın aynı adreste oturuyor olmalarıdır.

Evde Bakım Parası İçin Ne Kadar Ödeme Yapılıyor?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz şartları taşıyanlar evde bakım parası alma hakkını elde eder. Hal böyle olunca merak edilen konulardan biri, ne kadar tutarında bir ödeme alacak oldukları diyebiliriz. En son yapılan düzenlemeler sonrasında ise asgari ücretin üçte ikisinden düşük şekilde bir ödeme durumu yapılır. Bu sayede hastanın da ihtiyaçlarının karşılanması sağlanmış olunur. Ödemelerinizi sorgulamak adına da SMS ya da E- devlet üzerinden kontrolünü kolay şekilde yapma şansına sahip olacaksınız. SMS ve E devlet üzerinden, ödeme yapılan ihtiyaç sahiplerine bilgilendirme yapılır.

Bu yıl güncellenen evde bakım maaşı artık 1.544 lira olarak ödeniyor.