Evde Bakım Parası Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? Kimler Engelli Bakım Maaşı Alabilir?

Evde bakım parası, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin özel olarak bakım gerektiren vatandaşları için sağlamakta olduğu bir maaş türü olarak biliniyor. Maddi yetersizliklerden dolayı finansal zorluk çeken vatandaşlar bu maaş sayesinde ihtiyaçlarını karşılayabiliyor fakat devletin sunmuş olduğu bu imkandan yararlanılabilmesi için bir takım şartlar aranıyor.

Bir vatandaşın evde bakım maaşı alabilmesi için uygunluk taşıması gereken şartlar arasında ailenin aylık geliri, hastanın veya engelli olan kişinin bakıma muhtaç olması ve sağlık raporuna sahip olması bulunuyor. Alınacak olan sağlık raporunun fizik tedavi, genel cerrahi, kalp ve damar hastalıkları uzmanı ve benzeri gibi doktorlar tarafından onaylanması ve ağır engelli bölümünün işaretlenmesi gerekiyor.de

Engelli Maaşı Alınabilmesi için Bakıma Muhtaç Kriterlerinin Taşınması Gerekiyor

Günümüzde bir kişinin engelli raporu alabilmesi için %40 oranında engellilik taşıması yeterli oluyor fakat evde bakım parasının alına bilmesi için kişilerin bakıma muhtaç olması, günlük işlerini kendilerinin yapamaması gerekiyor. Dolayısı ile evde bakım parası alınabilmesi için muhtaçlık kriterlerinin taşınması ve raporda kişilerin bakıma muhtaç olduklarının belirtilmesi gerekiyor.

Bakıma muhtaçlık kriterleri arasında; güvenlikte olmak, kendi öz bakım ihtiyaçlarını gidermek, hareket edebilir olmak ve ev işi idaresi yapabilmek bulunuyor. Engelli ve hasta vatandaşlar bu kategorilerde değerlendiriliyor.

Evde bakım parası alınabilmesi için gerekli şartları sağlayan kişilerin ikamette bulunduğu hane halkı bireylerinin maksimum kişi başına 1.402 TL’lik kazanca sahip olması gerekiyor. Buna göre; aynı hane içerisinde üç kişilik bir ailenin aylık olarak toplam gelirinin maksimum 4.206 TL, dört kişilik bir ailenin aylık olarak toplam gelirinin ise 5.608 TL olması gerekiyor. Dört kişilik bir ailede maaşların ve ek gelirlerin toplamının 5.608 TL’yi aşması durumunda engelli bakım maaşının alınabilmesi mümkün olmuyor.