Evde Bakım Maaşı Zamlanıyor! 2020 Temmuz Evde Bakım Maaşına Ne Kadar Zam Gelecek?

Evde bakım maaşı zamlanıyor! Temmuz 2020 evde bakım maaşı ne kadar olacak sorusunun yanıtları arayan vatandaşlar memur maaş kat sayısıyla beraber artacak olan bakım aylıklarını merak ediyor. Peki, evde bakım maaşı ne kadar olacak? 2020 Temmuz ayında evde bakım aylıklarına yapılacak zam oranları belli olmaya başlarken son dönemlerde Temmuz evde bakım maaşının ne zaman yatacağına dair bilgiler de araştırılıyor. Detaylı bilgiler haberimizin devamında.

Temmuz Dönemi Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Olacak?

Evde bakım maaşı, Aile Bakanlığı tarafından sunulan bir destek. Evde bakıma muhtaç olan engelli vatandaşlar için engel oranına göre verilen evde bakım maaşı 2019 yılında 1,384 TL olarak aktarılıyordu. Ocak 2020’de memur maaşına yapılan yüzde 5,49’luk zammın ardından bu rakam 1,457 TL’ye çıkmıştı. Şimdi de Temmuz ayında memurlara yeni bir maaş zammı eklenecek. Yaptığımız hesaplamalara göre Temmuz 2020 evde bakım aylığı en az 1,520 TL olacak. Fakat bu rakam, Haziran enflasyon oranlarının açıklanmasıyla beraber netleşmiş olacak.

E-Devlet Evde Bakım Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Temmuz evde bakım maaşı zam oranları henüz açıklanmasa da Haziran enflasyon rakamlarına göre en düşük 1,520 TL olacağı düşünülüyor. Öte yandan vatandaşlar ücretsiz olarak evde bakım sorgulama sürecine dahil olabiliyor. E-Devlet girişi yaptıktan sonra arama kısmına gelerek “engelli evde bakım ödeme bilgileri sorgulama” yazabilirsiniz.

SMS ile Evde Bakım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu desteği Ziraat Katılım Bankasından alan vatandaşlar telefonlarının mesaj kısmına giriş yaparak ‘BAKIYE’ yazıp 4747’ye kısa mesaj göndermesi durumunda güncel bakiye bilgisine ulaşabilir. Ayrıca Temmuz evde bakım sorgulama yaparken kısa mesaj ile bilgilendirilmek isteyenler, operatör tarafından 1 SMS ücreti tahsil edilerek sorgulama sürecine dahil olabilir.