Evde Bakım Maaşı Hangi Şehirlerde Yatırıldı? 10 Nisan Evde Engelli Bakım Aylığı Yatan İller Listesi

Evde bakım parası, Aile Bakanlığı tarafından ödenen bir devlet desteğidir. Her ayın ortalama 10. gününde hesaplara yatırılmaya başlanan evde bakım desteği bugün itibariyle 4 şehirde hesaplara yatırıldı.

Evde Bakım Maaşı Yatan İller 10 Nisan 2020

10 Nisan 2020 evde bakım maaşı yatan iller;

• Antalya
• Hatay
• Tokat
• Aksaray olarak sıralandı.

Evde bakım aylıklarının ay sonuna kadar tüm illerde hesaplara geçmesi bekleniyor.

2020 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Bu yıl itibariyle evde bakım maaşı yüzde 5,49 oranında zamlandı. Çünkü memur zam oranlarına endeksli olan evde bakım maaşı 2020 Ocak itibariyle 1,460 TL olarak ödeniyor.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde bakım aylığı alanlar e-Devlet üzerinden sorgulama yaparken aynı zamanda SMS atarak da hesaplarına ödeme yapılıp yapılmadığını görebiliyor. Öncelikle e-Devlet üzerinden sorgulama yapmak için TC kimlik numarası ve şifre ile portala giriş yaparak arama kısmına ‘evde engelli bakım’ yazmanız yeterli.

SMS şeklindeki sorgulamada ise 1 SMS ücreti talep ediliyor. Ancak bu işlemi, evde bakım maaşını Ziraat Katılım üzerinden alan vatandaşlar yapabiliyor. Cep telefonunun mesaj bölümüne giriş yaparak ‘BAKIYE’ yazıp 4747’ye mesaj göndermeniz durumunda bilgiler telefona gönderiliyor.

Her ayın ilk haftası itibariyle hesaplara yatırılmaya başlanan evde bakım maaşının devlet destekli ödemeler arasında olduğu biliniyor. Ağır engelli raporu, gelir kriteri ve muhtaçlık kriterine göre ikamet edilen kentte Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine başvurulması durumunda engelli bakım aylığı alınabiliyor.