Esnaflara Faizsiz İşe Devam Kredisinin Detayları Paylaşıldı! 6 Ay Ertelemeli Esnaf Kredisi Başvuru Şartları Neler?

Ülkemizdeki koronavirüs salgını pek çok esnafı etkiledi. Ayrıca esnaflardaki iş durgunluğu devam ederken kamu bankalarından işe devam kredisi paketi açıklandı. Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası tarafından sunulan bu krediyle beraber işsizlik sorunlarına da müdahale edilmesi bekleniyor. Öte yandan bu destekten yararlanacak kişiler de açıklandı. Sektör ayırt etmeden devlet bankalarının sunduğu desteklerin faiz oranları da bir hayli düşük.

Covid-19 salgını nedeniyle ekonomik sorun yaşayan firmaların da yararlanabileceği işe devam kredisinde öne çıkan bazı şartlar var. Bu konuda ilk olarak işletmelerin Şubat sonu itibariyle çalışan sayılarında herhangi bir azaltmaya gitmemiş olması gerekiyor. 6 ay anapara ödemeli olan işe devam kredisinde vade 36 ay olarak belirlendi. Sunulacak faiz oranı da yıllık yüzde 7,5.

İşe Devam Kredisi Geri Ödeme Süreci

İşe devam kredisi almak isteyenlere 36 ay vade imkanı tanınıyor. Geri ödemede ise eşit taksitler kabul edilecek. Kredi kullanımı sırasında peşin olarak yüzde 0,75 oranında KGF kefalet komisyonu talep edilecek.

Vakıfbank, Ziraat ve Halkbank şubelerinden başvuruya açılan işe devam kredisi için ayrıca bu bankaların resmi web sayfalarından da bilgi alınabilir.

Salgının devam ettiği bu günlerde bankaların esnaflara olan destekleri devam ederken düşük faizli ihtiyaç kredisi kampanyaları da sürüyor. En son 3 kamu bankasının başlattığı yüzde 0,49 faizle temel destek kredisi başvuruları yine bu bankaların internet sitesinden alınıyor. 10 bin TL’ye kadar sunulan temel destek kredisinde ilk 6 ay öteleme imkanı söz konusu.