Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Mustafa Yılmazdan Akaryakıtta İndirim Açıklaması

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Mustafa Yılmaz, akaryakıt dağıtım şirketleriyle görüştüklerini ve bu gece itibariyle 17 kuruştan 25 kuruşa kadar akaryakıt fiyatlarında indirimler yapılacağını söyledi. Söz konusu indirimin döviz ve petrol fiyatlarından bağımsız bir şekilde bayilerin kar marjlarından yapılacağı da aktarıldı.

EPDK Başkanı Yılmaz’ın AA muhabirine yaptığı açıklamada, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun akaryakıt fiyatlarında yaşanan hareketlilikleri yakından takip ettiklerini dile getirdi ve şu bilgilere yer verdi;

“Şirketler bu süreçte gerekli adımları atacaklar. Bu geceden itibaren ülkemiz genelindeki akaryakıt fiyatlarında 17 ile 25 kuruş arasında indirimler uygulanacak. Söz konusu indirim doğrudan bayı ve dağıtıcıların kar marjlarından yapılacak. Öte yandan bir istasyonda fiyatlar 5 TL 40 kuruşken, biraz ilerideki istasyonda 5 TL 20 kuruş dolaylarında. Vatandaşlarımız da marka nedeniyle 30 kuruşa kadar fazla ödeme yapabiliyor. Ancak tüm lisanslı bayilerde akaryakıtın kalitesi aynıdır. Bazı istasyonların maliyetleri düşük olabilir, kira gideri olmayabilir veya satış hacmi de farklı olabilir. Bu durumda fiyatlar pompaya yansıyacaktır. Vatandaşlarımız markaya göre değil bütçeye göre hareket etmelidir. Ayrıca ucuz akaryakıt araca zarar verir diye düşünülebilir. Böyle bir durum yok bize güvenmeliler. Bu yüzden Hakkari ilimizdeki akaryakıtın kalitesiyle Ankara’daki veya İstanbul’daki akaryakıtın kalitesi aynı. Lisanslı bayi olması yeterli yani.”

EPDK Başkanı Yılmaz ayrıca daha çok ödeme yaparak katkılı ürün almanın vatandaşların kendi tercihi olduğunu ifade etti ve trafiğe kayıtlı olan 23 milyon araçtan akaryakıt sorunu için EPDK’ya ulaşan sadece 135 adet şikayetin olduğunu da sözlerine ekledi.