En Yüksek Faiz Veren Bankalar 2020

En Yüksek Faiz Veren Bankalar 2020

Günümüzde bir miktar birikmiş mevduatı olan her birey yatırımlarını değerlendirmek için bir yatırım aracı aramaktadır. Yatırım yapmak, doğasında riskin olduğu bir şeydir. Dolayısıyla pek çok yatırımcı risksiz faizli enstrümanlara yönelmektedir. Faizli enstrümanlar bir sözleşme ile belgelendiğinden herhangi bir anapara kaybı söz konusu olmaz. Bankayla belli bir faiz oranı belirler ve anlaşırsınız. Sonra o mevduatınız için de aylık günlük veya yıllık olarak anlaştığınız miktarda faiz ödemesi alırsınız. Faizli enstrümanlar arasında en popüler olanı ise vadeli mevduattır. Geçtiğimiz yıl yapılan güncelleme ile birlikte Vadeli mevduatlara uygulanan mevduat garantisi 150 bin TL’ye yükseltildi. Yani böylelikle her bankadaki vadeli mevduat hesaplarınızda bulunan 150 bin TL’ye kadar mevduat devlet garantisi altında. Bu kadar popüler olan ve milyarlarca insanın yatırım yaptığı vadeli mevduat nedir? En Yüksek Faiz Veren Bankalar 2020 yılında ne durumda hemen bir göz atalım.

Vadeli Mevduat Nedir?

Vadeli Mevduat, bir miktar paranın bankaya belirli bir vade süresiyle kiralanması ve karşılığında faiz geliri elde edilmesidir. Bunun için kurulan hesaplara da Vadeli Mevduat hesabı denmektedir. Vadeli Mevduat hesaplarına yıllık bazda uygulanan faiz oranları bankadan bankaya göre değişmekte olsa da, genel olarak enflasyon oranlarına yakın oranlar verilmektedir. Peki En Yüksek Faiz Veren Bankalar 2020 yılında ne durumda hemen bir göz atalım.

Fibabanka

Pek ünlü olmayan bir banka olsa da yakın zamanda vadeli mevduat müşterilerine vermiş olduğu yüksek faiz reklamları ile adından söz ettirmeyi başardı. Borçuluk oranı oldukça düşük olan banka mevduat müşterilerine özel bir faiz uyguluyor. 32 günlük mevduat için uygulanan yıllık faiz oranı %12,35’tir. Şuanda bankalar arasında en yüksek faizi Fibabanka vermektedir. 100 bin TL’lik bir yatırım ile aylık 913 TL’lik bir faiz geliri elde edilebiliyor.

Burgan Bank

Yabancı bankalardan biri olan BurganBank vadeli mevduatınıza % 12,30 faiz vermektedir. 32 günlük mevduata %12,30 faiz alabileceğiniz banka vade süresine göre ve mevduat büyüklüğüne göre değişen faiz oranları sunuyor. Eğer yüksek mevduata sahipseniz, banka ile pazarlık yapabilir ve oranı % 13,00’a kadar çekebilirsiniz. 32 günlük bir vadeli mevduat yatırımı ile yaklaşık olarak 909 TL faiz geliri elde edilebiliyor.

Ing Bank

Türkiye’nin en büyük özel bankalarından biri olan Ing Bank’ta en yüksek vadeli mevduat faizi veren bankalardan biridir. En Yüksek Faiz Veren Bankalar 2020 sıralamasında 3.sıraya yerleşen banka, 32 günlük mevduata %12,00 faiz vermektedir. 32 günlük bir yatırım sonucunda aylık 894 TL’lik bir faiz geliri elde edebilirsiniz.

Teb

Vadeli mevduata en yüksek faiz veren 3. banka olan Teb, 32 günlük bir yatırım için %10,00 faiz oranı uyguluyor. 32 günlük bir yatırım sonunda 100,000 TL’lik bir yatırım için yaklaşık olarak 745 TL faiz geliri elde edilebiliyor.

Enpara

Vadeli Mevduat’a en yüksek faiz veren 5.banka olan Enpara, 32 günlük bir vadeli mevduat yatırımı için %9,75 faiz vermektedir. 32 günlük bir vadeli mevduat yatırımı Enpara ‘da aylık yaklaşık olarak 725 TL kazandırmaktadır.

Vadeli Mevduat Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Paranızı mevduatta değerlendirmeyi tercih ettiyseniz bilmenzi gereken birkaç şey bulunmaktadır. Vadeli mevduat yatırımları risksiz yatırımlardır ve reelde iyi ibir getiri sağlamamaktadır. Vadeli mevduat yatırımlarında kazandığınız faiz geliri için stopaj ödemesi yaparsınız Bu oran faiz gelirinin %15’i kadardır. Yukarıda belirtmiş olduğumuz faiz gelirleri vergisi ödenmiş net gelirlerdir. Tekrar vergi ödemenize gerek kalmamaktadır. Ancak bazı bankalar mevduat getirisini yüksek göstermek için stopaj kesintisini göstermekte ancak faiz gelirini brüt olarak göstermektedir.

Faiz gelirini kendiniz hesaplamak istiyoesanız yapmanız gerken toplam mevduatınızı faiz oranının %85’ine bölmektir. Eğer hesaplarızın vadesi 6 aydan uzunsa %88’ine böleceksiniz. Örneğin yıllık 10 bin TL faiz geliri alacaksanız vade 6 aydan uzun olduğu için yüzde 12 stopaj alınacak ve 8,800 TL net faiz geliriniz olacaktır.