Emekliye 2020 Temmuz Ayında Yeni Zam Yapılacak mı?

Emekli maaşları bu yıl içinde güncellenerek en az 1.500 TL olmuştu. Ayrıca emekli vatandaşlar yüzde 4 zam ve fark oranlarının ne zaman yatırılacağını araştırmaya başladı. 2020 Ocak ayında ekonomik istikrar kalkanı uygulaması ile 650 binden fazla Bağkur ve SSK’lıya ekstra zam verilmişti. Bununla beraber yaşlılık aylığı, evde bakım parası ve malullük aylığı da yükseltilmişti. Şimdi emekliler yeni zammın ne zaman yapılacağını araştırmaya başladı.

Temmuz Ayında Emekliye Zam Yapılacak mı?

Emeklilerin maaşların Temmuz ayında yeni bir zam daha yapılacak. Bu zam miktarının belirlenmesinde ise enflasyon rakamları belirleyici olacak.

2020’nin ilk 6 aylık döneminin enflasyon oranlarına göre memur emeklilerine yapılacak zam miktarları henüz açıklanmadı. Ancak hakem kurulu kararı ile beraber yüzde 4 zam ve 2020’nin ilk yarısındaki enflasyonun yüzde 4’ü aşması halinde enflasyon farkı yansıtılmış olacak. Özet olarak emeklilere en az yüzde 4 oranında zam eklenecek. Güncel zam oranı ise Temmuz ayında belirlenecek. 3 Temmuz gibi açıklanacak olan zam oranıyla beraber aynı ay içinde emekliler zamlı maaşlarını almış olacak.

Emekliler ayrıca ek ödeme almaya devam ediyor. Temmuz ayında emekli maaşına zam yapılacağı için net maaş üzerinden hesaplanan ek ödeme de artmış olacak.

Emekli maaşlarıyla ilgili en son dakika güncel haberleri sitemizden takip etmeyi sürdürebilirsiniz. Ayrıca yapılacak zam oranı tahminleri, toplam net ve brüt maaş hesaplamaları ve ihtiyacınız olan tüm bilgiler yine ekonomikredi.com olarak sunulmaya devam edilmektedir.