Emeklilere Zamlı Maaş Ne Zaman Yatırılacak?

Aylık geliri 1.500 TL’den az olan yaklaşık 650 bin emeklinin zamlı aylıkları ödenmeye başlanıyor. Bu kapsamda olan emeklilerin hesaplarına bugün itibariyle 500 TL yatırılacağı açıklandı. Ek ödemelerle beraber aylık maaşı 1.500 TL’nin altında olan emekli vatandaşlara yapılan ödemeler, SSK ve Bağkur emeklilerine farklı tarihlerde yatırılacak.

SSK Emeklilerine Zamlı Maaş Ne Zaman Yatırılacak?

SSK emeklilerine 17 Nisan 2020 itibariyle 27 Nisan’a kadar zamlı maaşlar ödenmeye başlanacak.

Bağkur Emeklileri Zamlı Maaşını Ne Zaman Alacak?

Bağkur’dan emekli olan vatandaşlar 24-28 Nisan tarihleri arasında yeni aylıklarını alacak.

Aylık maaşı 1.500 TL’nin altında olan ve vefat etmiş emeklilerin yakınları da zamlı ödemeden yararlanacak. Yetim ve dul aylıkları da bu kapsamda yeniden değerlendirilerek artış yaşadı.

Buna göre emekli taban ödemesi 1.000 TL olan emeklilerin yeni taban ödemesi 1.500 TL oldu.

Emeklilere Yeni Zam Ne Zaman Yapılacak?

Koronavirüs ekonomik tedbirleri kapsamında alınan önlemler devam ederken Ocak ayında maaşı yükselen emeklilere ekstra bir maaşın daha gündemde olduğu belirtildi. Her ay maaşlarına yatırılan ek ödemelerin artırılmasını isteyen emekliler, maaşı 396 TL’nin altında olanlara yüzde 5 oranında ödeme verilmesini sağlayacak. Talebin hayata geçmesiyle beraber tüm emekliler artık net maaşlarının yüzde 10’u kadar ek ödeme alabilecek. Bu süreç Temmuz ayından itibaren geçerli olacak. Ayrıca talebin kabul görmesi halinde yapılacak en düşük ödeme 119 TL, en yüksek ödeme de 602 TL olacak.