Düşük Kredi Puanına Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Sicili bozuk olanlara kredi veren bankaların sayısı günümüzde oldukça fazla. Yani KKB notu 0 veya düşük olan vatandaşlar bu bankalara başvurarak kredi alabiliyor. Düşük kredi notuna kredi veren bankalar elbette birtakım şartların yerine getirilmesinin ardından bu hizmeti sunabiliyor. Haliyle nakit paraya ihtiyacı olan vatandaşlar da bankanın şart ve kurallarına uyum sağlayarak kredi alabiliyor.

Düşük Kredi Skoruna Kredi Veren Bankalar Listesi

Bankalar normal şartlarda en düşük kredi skorunu 1.500 olarak uygulamaktadır. Yani KKB notu 1.500’den düşük olan vatandaşlara hızlı kredi imkanı tanınmaz. Aynı durum faiz oranları için de geçerlidir. Kredi skoru düşük olan vatandaşlar daha yüksek faiz oranlarıyla kredi alırken, kredi puanı yüksek olanlar daha düşük faizden faydalanır.

Düşük kredi puanına kredi veren bankalar bu süreçte kefil veya ipotek talep etmektedir. İhtiyaç duyulan kredi miktarını karşılayabilecek bir taşınmazı ipotek olarak gösteren tüketiciler kredi alabilirken bazı durumlarda da kefil talep edilir. Ancak kefilin de kredi skoru her zaman yüksek olmalıdır.

Daha önce bankalarla sorun yaşayan, aylık ödemeleri zamanında gerçekleştirmeyen ya da idari – yasal takibe giren tüketicilerin kredi skoru anında düşmektedir. Bu gibi durumlarda bankalar artık doğrudan kredi vermez ve ipotek ya da kefil arayışına girer. İpotek olarak gösterilecek gayrimenkulün de genelde yüzde 70 ya da 80’ine kadar kredi verilir. Bu oran bankadan bankaya farklılık gösterir. O halde düşük kredi puanına kredi veren bankalar;

  • ICBC Bank
  • Fibabanka
  • Burgan Bank
  • Alternatif Bank
  • TEB
  • İş Bankası
  • Akbank
  • Yapı Kredi
  • Garanti BBVA olarak sıralanabilir.

Bu bankalarda faiz oranları normal şartlarda düşük olsa da düşük kredi skoruna yüksek faizle kredi imkanı tanınır. Başvurular ise sadece banka şubelerinden yapılabilir. Vade tutarı banka şartlarına göre değişirken genelde 24-48 ay vade uygulanabilir. Ancak bazı bankalar 60 ay vadeye kadar 10.000 – 30.000 TL arasında kredi şansı tanımaktadır.

Sonuç olarak bankaların belirli dönemlerde sunduğu kampanyaların da takip edilmesi gerekir. Kredi skorunu öğrenmek için de ücretli Findeks uygulamasından yararlanılabilir.