Dünya Bankası 2020 ve 2021 Yılı için Altın Fiyatları Tahminlerini Açıkladı

25 Nisan 2020 tarihli Dünya Bankasının son dakika açıklamasında altın fiyatları için tahminler paylaşıldı. Son derece kritik bir tahmin gerçekleştiren Dünya Bankası, yayımladığı raporda 2020 – 2021 altın fiyat beklentilerini açıkladı. Altın ne kadar olacak? Dünya Bankası son dakika altın tahminleri haberimizde.

Dünya Bankasından Son Dakika Altın Tahmini

Dünya Bankasının yaptığı açıklamada Covid-19 sebebiyle altın fiyatlarının rekor kırdığını ve yükselişin 2020 sonuna kadar devam edeceği aktarıldı. Ancak 2021 yılında çok düşük bir oranda altın rakamlarında değişiklik yaşanacağını açıklayan Dünya Bankası doğalgaz ve petrol gibi ürünler için de tahminlerde bulundu.

Dünya Bankasının ‘Emtia Piyasaları Görünüm Raporu’na göre 2020 Nisan ayı açıklamasına önemli bilgilere yer verildi. Raporda tüm emtiaların son 3 ayda pandemi kaynaklı ciddi düşüşler yaşadığı aktarılırken salgın sonrasında petrol talebinde eşi benzeri daha önce görülmemiş düşüş yaşandığı kaydedildi.

Altın fiyatlarının 2020 yıl sonuna kadar artacağını ön gören Dünya Bankası, 2021 yılında az oranda düşüş yaşanacağını ve altının kazandıran bir yatırım aracı olmaya devam edeceğini aktardı.

Dünya Bankası petrol tahminiyle ilgili veriler de paylaştı. Söz konusu rapora kömür, doğal gaz ve petrolün meydana getirdiği enerjinin emtia fiyatlarında azalmaya neden olduğu aktarıldı. Geçen yıla oranlar yüzde 40,3 oranında azalma beklenen doğal gaz, kömür ve petrolün yanı sıra tarım ürünlerindeki enerji dışı emtia fiyatlarında 2020 yıl sonuna kadar 5,1 oranında azalma beklendiği belirtildi.