Dolar ve Euro Kurunda Yükseliş Eğilimini Sürüyor

Döviz kurlarındaki hareketlilik devam ediyor. Euro ve Dolar fiyatlarında koronavirüs etkisi sürerken petrol ve BONO’da da artış yaşanıyor. Ayrıca BIST 100 endeksi yüzde 0,66 oranında yükseldi. Petrol yüzde 0,16, BONO ise yüzde 2,14 ile artış eğiliminde.

12 Nisan Pazar Dolar Fiyatları

Dolar bir önceki kapanışa göre yüzde 0,45 oranında yükseldi. Buna göre Dolar/TL kuru 6,69 olarak güncellendi.

Euro Fiyatları

Euro’da da yüzde 0,32 oranında artış yaşandı. Euro bu artışa göre 7,31 TL oldu.

Dolar Kritik Seviyede!

Uzmanlar doların kritik çizgisi olan 7 TL bandına bir süre sonra ulaşabileceğini düşünüyor. Bu düşünce, ABD piyasalarındaki koronavirüs etkisiyle açıklanıyor. Ayrıca pandeminin ne zaman sonlanacağına dair devam eden belirsizlikler de dolardaki artışı tetikliyor.

Öte yandan doların 10 günlük grafiği incelendiğinde geçen hafta 6.6 TL seviyesinden ilerleyen dolar birkaç gün içinde 6.75 TL seviyesine ulaşmıştı. Bu durumda kritik seviyeye daha çok yaklaşan doların 6.70 TL bandına ve ardından 6.69 TL bandına düştüğü gözlemlendi.

ABD piyasalarında dolar ile beraber tüm döviz kurlarında yükselme devam ediyor. Petrol fiyatlarının yükselmesine de sebep olan doların ilerleyen günlerde artış eğilimini sürdüreceği düşünülüyor.

Euro için de uzmanlar birtakım tahminlerde bulunuyor. Dolar ile beraber yükselişe geçen Euro’nun da koronavirüs belirsizliği sebebiyle yukarı yönlü hareket ettiği savunuluyor.

Euro haftalık grafiği incelendiğinde son 10 gün içinde sürekli yükselme eğilimi görülüyor. Bu yüzden ekonomistler de yükselişin devam edeceğine dair paylaşımlar yapmaya devam ediyor.