Dolar Neden 7 TL Oldu! Uzmanlardan Son Dakika Dolar Yorumları

Küresel piyasalarda yaşanan satış baskısı başta olmak üzere koronavirüs salgını ve Türkiye’de piyasaların da kapalı olması nedeniyle dolar dün 7 TL’nin üzerine çıkmıştı. Son haftalara bakıldığında kurun 7 TL sınırına yakın işlem görmesi, yeni bir yükseliş dalgasına işaret ediyordu. Uzmanlar da bu konuda birtakım yorumlar yaparak dolardaki yeni beklentilerine dair açıklamalarda bulundu. Ayrıca ülkemizde piyasaların tatil olmasıyla beraber düşük hacim rakamlarının seyretmesi nedeniyle kur artışının gerçekleştiği biliniyor.

Dolar Yükselmeye Devam Eder mi?

Tüm dünyada koronavirüs salgınının neden olduğu ekonomik endişeler, birçok ülkenin açıkladığı ekonomik göstergeler ve son zamanlarda bilançolarını paylaşan firmaların düşük kârlılık oranları, dolara olan ilgiyi artırdı. Ayrıca güvenli liman niteliğinde olan dolar, rezerv para akışı sebebiyle artmaya başladı.

Doların G-10 ülkelerinin para birimleri karşısındaki seyrine bakıldığında dolar spot endeksi 1 Mayıs 2020 (dün) yüzde 0,4 oranında yükseldi. Bloomberg HT’de yer alan habere göre, ABD’deki hazine tahvillerinin tatil sebebiyle işlem hacmi düşük kaldı. Ek olarak Asya ülkelerinde güvenli liman niteliğinde olan dolara gelen talepler de dolardaki yükselişi sağladı.

Dolar kuru 1 Mayıs 2020 tarihinde yani dün 7,04 TL seviyesine kadar çıkarken akşama doğru 7,02 TL’de kaldı. Öğle saatlerinde 7 TL üzerine çıkması birçok analistin de dikkatini çekti.

Bloomberg’e açıklama yapan kıdemli döviz stratejisti Sean Callow, “Amerikan doları, salgın döneminde güvenli liman olan para birimleri arasında ilk sırada. Bu niteliğini koruduğu için frang ya da yen gibi diğer güvenli limanların önünde durmaya devam ediyor” dedi.

Dolar kuruyla ilgili önümüzdeki günlerde yeni bir yükseliş süreci beklenebilir. Ancak uzmanlar bir süre 7,20 TL bandına kadar yükselebilecek olan doların daha sonra yatay seyirde devam edeceği görüşünde.