Dolar Kurunda Tarihi Rekor! 1 Dolar Kaç Lira Oldu?

Dolar, TL karşısında yeni bir rekor daha kırarak 7,26 TL’den işlem görmeye başladı. Yeni güne de yükselişle başlayan dolar kuru önce 7,24 TL sınırını aştı ve daha sonra 7,26 TL’ye ulaştı. Ayrıca İngiltere merkezli olarak Türk Lirasına karşı saldırı yapıldığı iddiaları da dün akşam gündeme gelmişti. Sabah saatlerinde ise dolarda yaşanan yükseliş artık kritik eşiğin aşılmasına sebep oldu. Vatandaşlar şimdi Merkez Bankasının dolara müdahale edip etmeyeceğini ve dolar kurunun neden yükseldiğini merak ediyor.

Türk Lirası ne yazık ki dolar karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Ağustos 2018 tarihinden günümüze kadar ilk defa 7,26 TL seviyesine ulaşan dolar, 2020 yılının başında da ciddi bir yükselme yaşayarak Türk Lirasına yüzde 18 oranında değer kaybı yaşatmıştı.

Konuyla ilgili olarak Bloomberg HT kanalında birtakım değerlendirmeler yapan Ahlatcı Yatırım Araştırma Müdürü Ürkün, “Türk Lirasında Mayıs itibariyle yüzde 3 oranında bir değer kaybı yaşandı. Liramız Brezilya Real’inin ardından en çok değer kaybeden para birimi olarak dikkat çekti. Ayrıca swap anlaşmasına yönelik sonuçların kur hareketleri açısından son derece önemli olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Dolar Neden Yükseliyor?

Dolarda yaşanan bu ani yükselişle beraber dolar neden yükseliyor sorusunun yanıtları merak edilmeye başlandı. Devam eden koronavirüs salgını ile beraber yatırımcıların nakit akışını sağlamak için dolar alımına başlaması, doların yükselmesine neden oldu. Ayrıca dün ortaya atılan bir iddiada Londra merkezli firmaların TL’ye karşı saldırıya geçtiği gündeme gelmiş ve bu durumun dolardaki yükselişi tetiklediği belirtilmişti.

Doların 7,24 – 7,26 TL bandında ilerlemesi sonrasında tüm gözler artık Merkez Bankasında.