Dolar Kurunda Son Dakika Gelişmesi! Uzmanların Dolar Hakkındaki Yorumları Neler, Dolar Yükselmeye Devam Edecek mi?

Dolar kuru yükselmeye devam ediyor. 16 Nisan 2020 Perşembe gününe 6.92 TL’den başlayan dolar fiyatlarında hızlı bir yükseliş devam ederken uzmanlar da son dakika dolar yorumları yapmayı sürdürüyor. Bu süreçte vatandaşlar da dolar yükselecek mi, TL neden değer kaybediyor, dolar kaç TL olacak gibi soruların yanıtlarını arıyor.

Dünya ülkeleri vatandaşlarını pandemiden korumak adına çok sayıda önlem alırken ekonomik anlamda daralmalar yaşanıyor. Global resesyonun neredeyse kesinleşmesiyle beraber dolar kurunda da hareketli saatler yaşanıyor. 7 TL’ye yaklaşan dolar için uzmanlar bu sürecin devam edebileceğine işaret ediyor.

Dolar 7 TL’ye Yaklaştı!

Yaşanan gelişmelerin ardından dolar kurundaki hızlı yükseliş devam ediyor. Dolar alış 6,88 TL olurken dolar satış fiyatı da 6,92 TL’den işlem görüyor. Dolar kuru ayrıca gelen tepki alımları nedeniyle yukarı yönlü hareketini sürdürüyor.

FED’in açıkladığı ekonomik destek talepleri ile piyasadaki dolar artışı ve pandemideki belirsizlik, dolardaki yükselişi tetikliyor. Bununla beraber 2018 yılından beri en yüksek seviyeye ulaşan doların küresel piyasalarda güç kazanmaya devam ettiği ortada. Türk Lirası da dolar karşısında değer kaybı yaşıyor. Bunun ilk nedeni, dünyayı etkisi altına alan pandemiden kaynaklı endişeler olarak açıklanıyor.

Uzmanlar doların yükselmesine neden olan diğer bir durumu, ABD Başkanı Trump’ın salgının kontrol altına aldığına dair yaptığı iyimser açıklamalara bağlıyor. Ayrıca Türkiye’nin FED Tarafından swap sürecine dahil edilmemesi de dolardaki yükselişi tetikliyor. Analistler bu gelişmelerin devam etmesi halinde dolarda yukarı yönlü hareketin devam edeceğini savunuyor.