Dolar Hakkında Uzmanlardan Yeni Yorumlar Paylaşıldı! Dolar Düşmeye Devam Edecek mi?

Merkez Bankasının dün aldığı düşük faiz kararıyla beraber dolar/TL kurunda düşüş devam ediyor. Anlık dolar kuru 6,81 TL’den işlem görürken uzmanlar da dolarla ilgili yorumlarını paylaşmaya başladı. Peki, dolar yükselecek mi? Dolardaki düşüş kısa süreli mi?

Dolar kuru bugün en çok araştırılan konular arasında. Geçtiğimiz haftalarda 7 TL’nin üzerinde seyreden dolar kuru Merkez Bankasının aldığı faiz indirim kararıyla beraber düşmeye başladı. Ülkemizde bu gün ciddi bir ekonomik veri paylaşımı da yapılmazken küresel piyasalarda salgının etkileri gözlemlenmeye devam ediyor.

Dolar Düşecek mi?

Uzmanlar doların teknik açıdan 6,78 TL’ye kadar düşmesi halinde 6,70 TL’ye gerileme sürecinin başlayabileceğini düşünüyor.

Merkez Bankasının açıkladığı yeni faiz kararının ardından önce 6,78 TL’ye gerileyen dolar, bugün 6,81 TL seviyelerinde.

Euro/TL’de de düşüş sürüyor. Yüzde 0,13 oranında TL karşısında değer kaybeden Euro 7,42 TL’den işlem görüyor.

Normalleşme sürecinin başladığı bu günlerde doların 7,27 TL’den 6,81 TL’ye kadar düştüğü gözlemleniyor. Ayrıca gram altın da 397 TL’den 379 TL’ye geriledi. Analistler Haziran ayında dolardaki düşüşün devam edebileceğini dile getiriyor. Ek olarak dolar/TL kurunun 6,30 TL’yi bile görebileceği düşünülüyor.

Bir TV programında dolar hakkında açıklamalarda bulunan altın ve para piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, dolar kurundaki düşüş için dışarıya TL çıkışının yasaklanmasından kaynaklı bir süreç olduğunu söyledi. Ayrıca BDDK tarafından 3 yabancı bankaya alınan tedbir kararlarının da dolar kurunun düşmesinde etkili olduğunu vurguladı. Yıldırımtürk son olarak swap işlemleriyle birtakım eylemler yapmak isteyen bankaların caydırılması nedeniyle dolardaki düşüşün devam edebileceğini sözlerine ekledi.