Dolar Fiyatlarında Düşüş Beklenirken 7 TL’ye Ulaştı! 1 Mayıs 2020 Güncel Döviz Kurları Ne Kadar?

Düşüş trendine giren ancak bugün yeniden yükselişe geçen dolar artık 7 TL olarak güncellendi. Piyasaların kapalı olması nedeniyle vatandaşlar bugün en çok dolar ne kadar, dolar yükselir mi, dolar 7 TL oldu mu gibi soruların yanıtlarını araştırıyor.

Dolar Bugün Ne Kadar?

Dolar alış 6,99 TL olurken, dolar satış da 7 TL’ye ulaştı.

Amerikan Merkez Bankasının açıkladığı tahmin kararının ardından dolar hakkında çok sayıda yorum yapıldı. Öncelikle Avrupa Merkez Bankası toplantısı sonrası dolarda hareketlilik yaşanmış ve belirli bir oranda düşüş sağlanmıştı. Ancak doları asıl etkileyen toplantı FED toplantısı olarak tarihe geçmişti. 2020 Mart ayında eksi faiz oranı açıklayan Amerikan Merkez Bankası Fed, Nisan 2020 toplantısında faiz oranını yüzde 0,25 olarak duyurmuştu.

FED’in açıkladığı faiz oranıyla beraber ABD’de ekonomik önlemlerin alınmaya devam edileceği aktarıldı. Bununla beraber ülkemizde de BDDK tarafından daha önce alınan rasyo kararında düzenlemeye gidilmişti.

Küresel anlamda yaşanan tüm bu gelişmeler dolar fiyatlarını etkiliyor. Dolar satış 7 TL’ye ulaşmışken ilerleyen saatlerde yeniden 6,99 ile 6,97 bandından işlem görebileceği düşünülüyor. Analistler pandemi nedeniyle dolardaki yükselişin bir süre daha devam edebileceğini paylaşıyor.

Euro Ne Kadar?

1 Mayıs 2020 dolar 7 TL olurken Euro’da da yükseliş devam ediyor. Euro 7,69 TL’den işlem görürken bir önceki kapanışa göre yüzde 0,65 oranında değer kazandı. Öte yandan petrol fiyatları bugün yüzde 0,79 oranında düştü. Buna rağmen dolar ve euro’daki yükseliş devam ediyor.