Dolar Fiyatları Düşmeye Devam Ediyor! Uzmanlardan Dikkat Çeken Dolar Yorumları

Dolar kurunda düşüş devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda 7 dolardan işlem gören dolar kuru 19 Mayıs itibariyle 6,79 TL’ye kadar geriledi. Bir önceki kapanışı 6,78 TL olan dolar kuru bu düşüşle yüzde 1,35 oranında değer kaybetti. Vatandaşlar da dolara yatırım yapıp yapmayacağına karar vermek için güncel olarak dolar yorumlarını araştırmayı sürdürüyor.

Kurda yaşanan bu sert düşüşün ardından dolar borcu olanlar ya da dolar yatırımı yapmış olanlar kurun neden düştüğüne dair sorulara yanıtlar aramaya başladı. Tüm zamanların en yüksek rekoruna ulaşan dolar kuru 7.25 TL seviyesini aşmış ve yatırımcıları düşündürmüştü. Konuyla ilgili olarak Para ve Altın Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, dolar kurundaki düşüş hakkında önemli bilgiler paylaştı. Peki, dolar düşmeye devam edecek mi, dolar ne kadar olacak, dolar yine düşecek mi, dolar neden düşüyor sorularının yanıtlarını sizler için aktarıyoruz.

Dolar Neden Düşmeye Başladı?

Dolar kurunda yaşanan gelişmeleri yakından takip eden yatırımcılar, dolar neden düşmeye başladı sorusuyla ilgili yanıtları aramaya başladı. Daha önce 7.25 TL seviyesini aşan dolarla ilgili Para ve Altın Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk tarafından şu bilgilere yer verildi ve doların düşme nedenleri sıralandı;

  • FED Başkanı Powell’in yaptığı negatif faiz açıklamaları
  • Dışarıya TL çıkışının yasaklanmış olması
  • BDDK tarafından 3 bankaya alınan tedbir kararları
  • Alınan kararların bankaları caydırması
  • Bakan Berat Albayrak tarafından G20 ülkeleriyle swap anlaşması için görüşmelerin devam ettiğinin paylaşılması
  • Amerika ekonomisi için açıklanan verilerin aslında beklentilerden daha kötü çıkması

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının küresel etkileri devam ederken Para ve Altın Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk tarafından yapılan döviz kuru analizine göre dolardaki düşüş nedenleri bu şekilde sıralandı. Öte yandan iç piyasada yatırımcıların swap anlaşması beklentisini fiyatlaması da döviz kurunun düşme nedenleri arasında sıralandı.

Dolar düşmeye devam edecek mi sorusunun yanıtları henüz paylaşılmadı. Salgının seyri, Amerika’nın aldığı ekonomik tedbirler ve küresel piyasalarda yaşanan durumlar, dolardaki gidişatı değiştirebilir. Haliyle günlük dolar yorumlarının takip edilmesi çok daha doğru olacaktır. Sitemizin ana sayfasından canlı dolar fiyatlarını takip edebilirsiniz.