Devlet Bankalarından Kredi Çekecek Olanlara Üzücü Haber: Ertelemeli Kredi Kampanyası Sona Erdi, Faiz Oranları Yükseldi!

Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafından sunulan tarihi kredi paketinde konut kredisi faiz oranları sıfır konutlar için 0.64, ikinci el konutlar için 0.74 olarak açıklanmıştı. Ancak bugün itibariyle sıfır konutların faiz oranların herhangi bir değişiklik yaşanmazken, ikinci el konutlarda faiz oranı 0.74’ten 0.79’a yükseltildi. Ayrıca 12 ay erteleme uygulaması da sona ererek 120 ay vade ile kredi başvurularının devam edeceği belirtildi.

1 Haziran 2020 itibariyle devlet bankalarının başlattığı tarihi kredi paketinden sayıda tüketici yararlanmış ve konut satışları artmıştı. TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre konut satışları %200 oranında artış göstermişti. Fakat satışların genelde 2. el konutlarda ağırlık kazanması ve 2. el konutların satış rakamlarının artması nedeniyle sektörde birtakım eleştiriler dile getirilmişti.

Taleplerin art arda kamu bankalarına iletilmesinden sonra 2. el konut kredisi 0.74’ten 0.79’a çıkarıldı. Ancak sıfır konutlar için 0.64 faiz oranı uygulanmaya devam ediliyor.

Avantajlı Konut Kredisi kampanyasında İstanbul, Ankara ve İzmir için 750.000 TL’ye kadar alınabilecek ikinci el konut kredisi diğer illerde 500.000 TL’ye kadar sunuluyor. Ancak faiz oranı artık 0.79 üzerinden hesaplanıyor.

Bu kredi paketinde yapılan bir diğer düzenleme, vade gün sayısında gerçekleşti. Sıfır konut kullanmak isteyenler 0.64 faizle 180 ay vadeden yararlanırken, ikinci el konutlarda 0.79 faiz oranı ve 120 ay vade seçeneği söz konusu. Son olarak 1 yıl erteleme seçeneği de artık uygulanmayacak.