Devlet Bankalarından 6 Ay Ertelemeli 10 Bin TL’lik Yeni Bir Kredi Kampanyası mı Geliyor?

1 Nisan 2020 itibariyle sunulan 10 bin TL’lik 0,49 faizli temel destek kredisiyle ilgili 2. faz kampanyası gündeme gelmeye başladı. Bugüne kadar 10 bin, 7.500 TL ya da 5 bin TL’lik başvuru yapan ancak 3.000 TL kredi alabilen vatandaşlar şimdi 2. faz duyurusunu beklemeye başladı. Ayrıca Tüketici Derneği Onursal Başkanı olan Aydın Ağaoğlu konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

6 ay ertelemeli, 0,49 faiz oranlı ve 10 bin TL’ye kadar Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından sunulan temel ihtiyaç kredisinden yararlanamayan vatandaşlar 2. faz sürecini beklemeye koyuldu. Konuyla ilgili Tüketici Derneği Onursal Başkanı Ağaoğlu birtakım bilgiler verdi ve tüketicileri bilgilendirdi.

2. Faz 10 Bin TL Temel Destek Kredisi Sunulacak mı?

Kamuoyunda yoğun bir baskının oluştuğu temel destek kredisiyle ilgili özel bir TV programına katılan Tüketici Derneği Onursal Başkanı Ağaoğlu bu süreçte vatandaşların bayram öncesi nakit ihtiyaçlarını karşılaması gerektiğini de dile getirdi. Ağaoğlu ayrıca devlet bankaları tarafından 2. faz başvurularının kabul edilmesi gerektiğini de söyledi.

Başkan Ağaoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “10 bin TL için ikinci destek kredisini aslında herkes bekliyor. Herkes 2. faz için gelecek kararla beraber başvuru yapmaya hazırlanıyor. 1 Nisan’da başvuru yapan kişiler aylarca yanıt alamadı. Bekleme aşamasında incelemede yazılarıyla karşılaşılıyor. Bu vatandaşların bayrama giriş yapmadan endişelerinin giderilmesi önemli. Ayrıca bu süreçte iş yerini kapatan esnaflar oldu. Örnek gösterecek olursak, servis sürücüleri. 2. iş yapan fakat şu an işsiz olan ya da emekli olup geçinemeyenler var. Bu kişiler 1. destek kredisine başvurularını yaptı. Fakat onay alamayan çok ya da 10 bin TL başvurusuna 3 bin TL kredi onayı alan da var.

Bayramdan önce mevcut başvuruların sonuçlandırılması gerektiğini söyleyen Tüketici Derneği Onursal Başkanı Ağaoğlu sözlerini şu şekilde tamamladı, “Başvuru yapan insanlara acil olarak 2. faz temel destek kredisi paketi sunulması gerekiyor. Salgın sebebiyle zaten birçok kişi kredi ödüyor, kredi kartı borcunu da borçla çeviriyor. Kirasını ödeyemeyenler de var elbette. 1000 TL para yardımı gibi kredi paketi için 2. faz desteğini alınmaya başlanması gerekiyor.”

Vatandaşlar kredi sonuçlarıyla ilgili bayramdan önce geri dönüş beklerken 2. fazın sunulup sunulmayacağına dair henüz net bir bilgi paylaşılmadı.