Destek Kredisi Ödemeleri Başladı mı? 3 Kamu Bankasından Temel İhtiyaç Kredisi Detayları

Acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak ve koronavirüs salgını sürecinde kullanılmak amacıyla 3 kamu bankası tarafından sunulan yüzde 0.49 faiz oranlı destek kredisi ödemeleri başladı. Vatandaşlara SMS yoluyla gönderilen kredi değerlendirmesinin ardından kredi kullanmaya hak kazananlar ATM üzerinden mevcut miktarı çekebilecek.

Temel İhtiyaç Kredisi Detayları

Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası tarafından sunulan temel ihtiyaç kredisi için başvurular 1 Nisan 2020 tarihinde başlamıştır. Aylık hane halkı geliri 5 bin TL’nin altında olan vatandaşların yararlanabileceği bu kredi ilk 6 ay geri ödemesiz olarak toplamda 36 ay vade ile sunuluyor.

Kamu bankaları, temel ihtiyaçların uygun bir şekilde finanse edilmesi için sundukları 10 bin TL’ye kadar olan kredi için bugün itibariyle başvuru sahiplerine geri dönüş yapmaya başladı. Şubeye gitmeden ATM’den çekilebilecek temel ihtiyaç kredisinin ilk taksitleri 6 ay sonra başlayacak.

Öte yandan başvuru sahipleri ilk başvuru sürecinde cep telefonu, TC kimlik numarası, taksit ödeme günü başlangıcı, hane halkı aylık geliri, kredi miktarı ve medeni durum bilgileri doldurduktan sonra krediye başvurmuştu.

Bankalar artık bu kredi başvurularını 1 hafta gibi kısa bir sürede değerlendirmiş ve 11 Nisan 2020 Cumartesi itibariyle vatandaşlara da geri dönüş yapmaya başlamıştır.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınacak olan bu kredinin başvuru sonuçları vatandaşların telefonuna SMS olarak gönderiliyor. Olumlu sonuç alanların başvuru yaptığı bankanın ATM’sine gitmesi yeterli. Bunun dışında ilerleyen zamanlarda yeni düşük faizli kredi seçeneklerinin sunulup sunulmayacağı da merak ediliyor.