Dalış Okullarından Hava Tüplerini Marinada Doldurma Talebi

Antalya Kemer’de marina içerisinde dalış turizmi faaliyetinde bulunan dalış okulları, 2011 senesinden bu yana hava tüplerinin marina içinde doldurulması konusunda ki yasakların kaldırılması işlemi için destek istediler. Uygulama sebebiyle sektörün sıkıntı yaşadığını dile getiren dalış okulları temsilcileri Valilik ve TSSF başta olmak üzere ilgili kurumlardan talepte bulunarak, yardım istedi.

Dalış okulları, sportif amaçlı dalışlarda kullanılan ve içine normal hava basılan dalış tüplerinin dolumunun Kemer Marina içinde yapılması işlemi 31 Ekim 2011 tarihinden itibaren marina yönetiminin aldığı kararla sona erdirilmişti.
8 sezon boyunca her dalış okulu başına ortalama 100 tüpün doldurma ve nakliyesi konusunda zorluk yaşadıklarını ileri süren dalış okulu yetkilileri, iş güvenliği sebebiyle marina içinde hava doldurma işlemlerinin yapılamadığını, her dalış okulunun kendi imkanlarıyla tüpleri doldurup marinadaki teknelerine getirdiğini hatırlattı. Dalış okulu yetkilileri, Antalya, Kaş, Marmaris gibi marinalarda tüp dolum işlemlerinin marina içinde gerçekleştirildiğini belirterek Kemer Marina’da faaliyet gösteren dalış okullarının da eskiden olduğu gibi marina içinde tüplerini doldurmalarına izin verilmesini, bunun için tüp dolum odaları oluşturulması talebinde bulundular.

“Bir nefeslik talep”
Dalış Merkezi yetkilisi Ali Sivrikaya 20 yıldır Kemer Marina’da dalış okulu eğitmeni ve yetkilisi olarak faaliyette bulunduğunun altını çizerek, “Bölgede bulunan 20’ye yakın dalış okulu olarak sualtı turizminde ciddi sayıda yerli ve yabancı turist ağırlıyoruz. Marina içinde kompresörlerimizi koyabileceğimiz tüplerimize hava basabileceğimiz bir odamızın olmasını istiyoruz. Şu anda değişik yerlerde tüplerimize hava basıyoruz ama sorunlar yaşıyoruz. Gürültü şikayeti, sanayi elektriği, tüplerin taşınması gibi. Bizim talebimiz bir nefeslik bir taleptir. Bu talebimiz gerçekleşirse mutlu olacağız” şeklinde konuştu.

“Masraflar artıyor”
Dalış Merkezi işletmecilerinden Levent Bayat  “15 yıldır Kemer’de dalış turizmi işletmeciliği yapıyorum. Dlalış turizmi içerisinde küp doldurma yerimizin olmaması yaşadığımız en büyük sorun. Sezonda müşteri sirkülasyonu hızlı olduğu için tüplerin başka yerde doldurulması geri getirilmesi problem oluyor. Tüplerin içine basılacak olan havanın kokusuz, temiz olması toksik madde içermemesi lazım” açıklamasını gerçekleştirdi.

Kaynak: İHA