Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Ekonomiye Dair Önemli Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün gerçekleştirilen bir toplantıda önemli açıklamalarda bulundu. Koronavirüs ile mücadele kapsamında küresel olarak meydana gelen ekonomik etkiler hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomik anlamda atılması gereken adımlara dair bilgiler verdi. Ayrıca önerilerini de paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ticari anlamda önemli başlıkları da değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyinin toplantısına bugün katılım sağladı. Video konferans uygulamasıyla yapılan toplantının asıl amacı, yeni tip koronavirüs ile mücadelede iş birliği ve dayanışma başlığı altında yapıldı.

Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs salgını hakkında görülmez bir düşmanla karşı karşıya olunduğunu söyledi ve ciddi bir savaş halinde olduklarını da ekledi. Ayrıca pandeminin ekonomik boyutları hakkında da açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Görünmez bir düşmana karşı mücadele içindeyiz. Bu salgının etkisiyle beraber küresel anlamda sosyoekonomik bir kriz söz konusu. Alınan tedbirler ticareti de olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu yüzden sınır geçişleri, ulaştırma ve gümrük gibi alanlarda halk sağlığı gözetilerek en pratik çözümler hayata geçirilmelidir. Ayrıca en kısa zamanda bu sürecin hayata geçmesi gerekiyor. Açık ve serbest kurallara dayalı bir anlayışla uluslararası kargo taşımacılığının ve ticaretin sürdürülmesi hayati öneme sahiptir. Bu durum tedarik zincirinin sürekliliği bakımından da çok önemlidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında ayrıca alınacak kararların Dünya Ticaret Örgütü ile Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyeleri ve kuralları temelinde olması gerektiğini de vurguladı.