Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Doğu Akdeniz ve Bakan Albayrak’tan Gündeme İlişkin Önemli Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay’da bulunan askeri birlikleri ziyaret eden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile telefonda görüştü ve bölgedeki askerlerimizin bayramını kutladı. Telefonda terörle mücadelede kahramanca mücadele eden askerlerin unutulmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin Akdeniz’de ve tüm denizlerde verdiği mücadeleyi şahsım ve milletim adına en kalbi duygularla tebrik etmekteyim” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra TCG Barbaros Firkateynine video konferans ile bağlanarak Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de görev yapan unsur komutanlarına, “Ülkemizin hem tüm denizlerde hem de Akdeniz’de verdiği mücadeleyi şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum. Bayramı da inşallah bayram gibi kutlayacağımız günlerde bir araya gelmeyi Allah nasip etsin. Salgın belasından kurtulmamızın ardından çok daha güzel günleri birlikte yaşayacağız. Sizler tebrik ediyor ve bayramınızı kutluyorum. Ayrıca ailenizin bayramını da tebrik ederim” dedi.

Hazine Bakanı Albayrak’tan İhracat Oranı Açıklaması

Bakan Albayrak, OECD’nin ihracatın içindeki ithalat araştırması kapsamında Türkiye’nin yüzde 16,5 ile en iyi 20 ülke arasında yer aldığını söyledi.

Sosyal medya hesabı üzerinden birtakım açıklamalarda bulunan Bakan Albayrak şu ifadeleri kullandı;

“İhracat oranımız ithalata bağımlı yaklaşımın temelsiz olduğu ortaya çıkmıştır. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün araştırmasına göre ülkemiz yüzde 16,5 ile en iyi 20 ülke arasında yerini aldı. Ayrıca bu rakamla İtalya, Fransa ve Almanya’dan daha iyi durumda. Üretim ve yerlileştirme destekleri sayesinde oranında daha da düşmesini sağlayacağız.”