Çok Sayıda Çalışanı İlgilendiren Kısa Çalışma Ödeneği Yatırılmaya Başlandı mı?

Yaklaşık 3,2 milyon işçinin başvuru yaptığı kısa çalışma ödeneğinde son dakika gelişmesi yaşandı. Bugün itibariyle hesaplara yatırılması beklenen kısa çalışma ödeneğinin yanı sıra ücretsiz izne ayrılanlara sunulması planlanan 1.177 TL’lik ödemelerin de yarın başlayacağı açıklandı.

Kısa Çalışma Ödeneği Yatırıldı mı?

Pandemi sürecinde çalışanlara ve firmalara destek olmak amacıyla Hükümetin açıkladığı ekonomik paketler kapsamında kısa çalışma ödeneği de merak ediliyordu. Ayrıca 1.177 TL nakdi ödeme desteğiyle ilgili de adımlar atılarak son aşamaya gelindi.

Kısa çalışma ödeneği, salgın sebebiyle zorunlu izne çıkarılan işçiler için sunulacak ve günlük 39 TL olarak verilecek. Uzun bir süredir kısa çalışma ödeneği yatırıldı mı sorusunun yanıtlarını arayan vatandaşlar için yeni bir gelişme yaşandı. Atılan adımlar kapsamında ödemelerin başvuru gününe göre bugünden itibaren hesaplara yatırılacağı duyuruldu. Ayrıca 2020 Mart için ödenek hakkı olan fakat ilgili dönemde ödenek alamayanlar da bugün itibariyle kısa çalışma ödeneğine kavuşmaya başlayacak.

Kısa çalışma ödeneği alabilmek için en az 450 gün prim yatırılmış olması gerekiyor. Ayrıca son 2 aylık süreçte tüm primlerin de kesintisiz olarak yatırılma şartı var. Zorunlu ücretsiz izne çıkarılan ve maaş alamayan kişiler için hazırlanan günlük 39 TL nakdi yardım desteğinin de 6 Mayıs 2020 itibariyle yatırılmaya başlanacağı duyuruldu.

Kısa çalışma ödeneğiyle ilgili Bakan Selçuk yeni verileri açıklamış ve 300 bin firmadan toplam 3,2 milyon çalışanın başvuru yaptığını dile getirmişti. Bakan Selçuk ayrıca Mayıs 2020 boyunca çalışılmayan günler için firmalara sunulacak ödeneğin 5 Haziran 2020 tarihinde ödenmesine karar verildiğini söyledi.