Brent Petrol Fiyatlarının Düşmesiyle Amerika’da Petrol Ne Kadar Oldu?

Koronavirüs salgını tüm dünyadaki ekonomik düzeni etkilerken petrol varil fiyatları dün gece itibariyle tarihindeki en düşük seviyesine ulaştı. Amerika’da petrol fiyatları ilk defa 0 doların altına düşerken bugünün gündeminde de Brent petrol fiyatları var. Öte yandan ABD’den gelen haberlerin ardından Ural petrol yüzde 112 oranında değer kaybetti ve -2 dolardan alıcı bulmaya başladı. Bu süreç Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinde de ölçüt olarak kullanılırken Brent ham petrolün fiyatı 25 dolara kadar düştü.

Petrolün Varil Fiyatı Ne Kadar Oldu?

ABD’nin Batı Teksas’taki ham petrol ticaretinden Mayıs sözleşmesinin yarı vadesinin dolmasından önce ciddi bir gelişme yaşandı. İlk olarak yüzde 40 oranında değer kaybeden Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı daha sonra 10,87 dolara geriledi. 1983 yılında işleme başlayan WTI bu durumda tarihindeki en büyük düşüşü yaşamış oldu. WTI petrolün litresi TL hesabıyla 50 kuruşa kadar geriledi.

WTI petrolün yanı sıra URAL petrolde de alıcı olmadığı için eksi fiyattan işlem gördü. Ural petrolü yüzde 112 oranında değer kaybetti ve -2 dolara kadar düştü.

Brent Petrolün Varili Ne Kadar?

Ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinde ölçüt olarak kullanılan Brent ham petrolün fiyatı dün 25 dolara kadar düşüş yaşadı. Bu durumda satıcıların sözleşmeli oldukları alıcılara ödeme yapmak zorunda kalabileceği de gündeme geldi.

Geçtiğimiz hafta ABB merkezli Bloomberg haber sitesi her yerde güçsüzlük işaretleri olduğunu söylemiş ve Teksas’taki alıcıların petrol kaynaklarında her bir varil için 2 dolar kadar az bir para teklif ettiğini dile getirmişti.