Borçlu Tüketicilere Kötü Haber: Borç Yapılandırma Kredisi Faiz Oranları Yükseliyor!

Borç transfer kredisi veren bankalarda faiz oranları yükselmeye başladı. Öte yandan devlet bankalarından henüz yapılandırma haberi gelmezken vatandaşlar faiz oranlarını araştırmaya devam ediyor. Öncelikle konut kredisi borç yapılandırma kredisini araştıran vatandaşlar en uygun faiz oranını Akbank sayesinde kullanabiliyor. Akbank’ta konut kredisi faiz oranı 0.85 olarak revize edilmişti ancak 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranı bugün 0.93 olarak güncellendi.

Kamu bankalarıyla ilgili de vatandaşlar araştırma yapmayı sürdürüyor. Haziran ayında başlatılan 4’lü tarihi kredi paketinden sonra vatandaşlar tarafından sürekli yapılandırma talebi dile getirilmişti. Fakat kamu bankalarından yapılan duyuruda yeniden finansman taleplerinde kredi borç transferi ve yapılandırma seçeneklerinin aktif olmayacağı aktarılmıştı.

Özel bankalar da Haziran döneminde son zamanların en düşük faiz oranlarını uygulamaya başlamış ve İNG Bank ile İş Bankası en düşük faizle borç transfer kredisi vereceğini duyurmuştu. Buna göre İş Bankası 0.87 faizle, İNG Bank ise 0.79 faizle konut kredisi borç transferini kendi müşterilerine 60 ay vade ile sunmaya başlamıştı.