Bireysel Temel İhtiyaç Kredisi Başvuru Şartları Neler? Kimler Kredi Alabilecek?

3 kamu bankasının emekliler, asgari ücretle çalışanlar ve diğer ücretle çalışanlar için sunacağı temel ihtiyaç kredisinde başvuru şartları daha önce açıklanmıştı. Ayrıca Bakan Albayrak konuyla ilgili ilerleyen günlerde kredilerin ödenmeye başlanacağı da duyurmuştu. Bu açıklamaların ardından vatandaşlar da merak edilen ‘temel ihtiyaç kredisi başvuru şartları neler’ sorusunun yanıtlarını araştırmaya devam ediyor.

Kamu Bankalarından Temel İhtiyaç Kredisi Başvurusu Şartları Neler?

6 ay ödemesiz toplamda 36 ay vadeli temel ihtiyaç kredisine başvurmak için birtakım şartlar aranıyor. Bu şartlardan en önemlisi, hane halkı geliri. Açıklanan duyuruda hane halkı geliri 5 bin TL’den düşük olan herkesin bu krediden yararlanabileceği vurgulandı. Öte yandan faiz oranı yüzde 0.49 olan bu kredinin 10 bin TL’ye kadar alınabileceği unutulmamalı.
Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası tarafından sunulan bu kredi destek paketinde geri ödemeler ise şu şekilde olacak;

• 5 bin TL için aylık taksit tutarı – 188 TL
• 7.500 TL için aylık taksit tutarı – 282 TL
• 10 bin TL için aylık taksit tutarı – 376 TL

Temel İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Temel ihtiyaç kredisi başvuruları 3 kamu bankasının internet sayfasından yapılabiliyor. Talep edenler SMS üzerinden de kredi başvurularını sağlayabilecek. Geri dönüş sürecini merak eden vatandaşlar, Bakan Albayrak’ın açıklamalarına göre önümüzdeki günlerde hesaplara yatırılacak olan bu kredi ATM üzerinden çekilebilecek. Bankaların başvuru kanalları açık olmakla beraber taleplerin tamamı toplandıktan sonra yeni bir açıklama yapılması bekleniyor.