Bireysel Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır

Bireysel Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır

Kredi tüketicilerinin, kredi kullanmak istediklerinde yaşadıkları en büyük sorunlardan biri de kredi başvurusu yapmaktır. Kredi başvurularının süreci bankalardan bankalara göre değişkenlik gösterebilse de, genellikle yoğun stresli ve yorucu bir süreçtir. Kredi başvurusu yaparken sizden çok sayıda bilgi istenebilir ve bazı bilgilere ulaşmanız epey zor olabilir. Bu nedenle bireysel olarak yapılan kredi başvurularında, nasıl başvuru yapılabileceğini öğrenmek çok önemlidir. Bu yazıda sizlere bireysel olarak nasıl kredi başvurusu yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Eskiden kredi notu yükseltme yapmak için banka şubelerine gitmek gerekirdi, ancak artık böyle bir sorun yok, banka şubelerine uğramaya gerek kalmadan kolaylıkla kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. 

[ilgiliMakale icerik_id=”958″]

Bireysel Kredi Başvurusu İçin İlk Adımlar

Öncelikle almak istediğini kredi tutarını belirleyin ve ardından, krediyi almak istediğiniz vade süresini ve bankaların uyguladığı kredi faizlerini öğrenin. Bunları tek tek araştırmak yerine kredi hesaplama sitelerini de kullanabilirsiniz. Aylık gelirinizi ve istediğiniz kredi tutarının aylık taksit tutarını bu siteler aracılığı ile öğrenin, almak istediğiniz kredinin aylık taksidi  aylık gelirinizin yarısını aşıyorsa maalesef bankalar size kredi veremeyecektir. Ancak aylık geliriniz istediğiniz kredi tutarının aylık taksidinin 2 kat ve fazlası ise bankalardan kredi alabilirsiniz. Bu bilgiyi size verme nedenimiz, başvurunuzun reddedileceğini bile bile başvuru yapmamanız ve kredi notunuzun düşmemesi içindir. 

Alacağınız kredi ile ilgili her şeyi öğrendikten sonra geriye sadece bir adım kalıyor. O da, kredi için bankalara başvuru yapmak. Ancak bankalara başvuru için de farklı opsiyonlara sahipsiniz.

 

Şubeler Üzerinden Başvuru Yapmak

Yukarıdaki tüm şartları taşıdığınıza eminseniz, hemen bir banka şubesine giderek kredi başvurusunda bulunun. Başvuru esnasında sizden istenecek maaş bordrosu, gelir vergisi beyanı ve vergi levhası(ticaret ile uğraşanlar için) tc kimlik no, ikametgah adresi ve varsa kefil ve teminat bilgileridir. Bankalar ön incelemeden sonra kredi alıp alamayacağınıza karar verirler.

 

Sms Üzerinden Başvuru

Son zamanlarda internet üzerinde sıkça reklamlarını görüyoruz, evet krediler için sms ile başvuru yapabilirsiniz. Sizden istenen bilgileri sms yoluyla bankaya gönderdiğinizde banka ön onay verdiğinde şubeye gelir ve kredinizin detaylı incelemesini talep edersiniz ve kısa sürede krediniz onaylanacaktır.

 

İnternet Şubeden Başvuru

Krediler için internet şubesi üzerinden başvuru yapmayı düşünmek de iyi bir seçenek olabilir. İnternet şubesinde sizden istenen bilgileri girerek krediniz için bir ön onay süreci başlatılır ve sonrasında ise, başvurunuzu tam inceleme için şubeye çağrılırsınız.