Berber, Güzellik Merkezi ve Kuaförlerin Çalışma Saatleri Açıklandı!

İçişleri Bakanlığının yayınladığı son dakika genelgesiyle berber, kuaför ve güzellik merkezlerinin çalışma saatleri açıklandı. 81 il valiliğine gönderilen genelgede 11 Mayıs 2020 tarihinde hizmet vermeye başlayacak olan kuaför, berber ve güzellik merkezlerinin çalışma saatleri de belirlendi.

11 Mayıs 2020 Pazartesi günü açılacak olan berberler ve güzellik salonları için Bakanlık mekanların çalışma saatlerinin yanı sıra çalışma koşullarını da belirledi. İşte detaylar…

Kuaförler, Berberler, Güzellik Merkezleri Çalışma Saatleri

Bakanlık genelgesiyle bu işletmeler 09:00 – 21:00 arasında çalışacak. Ayrıca işletmeciler müşterilere randevu almadan hizmet veremeyecek.

Güzellik Merkezleri, Berberler ve Kuaförler Nasıl Çalışacak?

İşletmelerin çalışma sistemiyle ilgili de genelge yayımlandı. Bakanlık saç kesimi, boyama ve yıkama sürecinde tek kullanımlık malzemelerin kullanılacağını belirtti. Ayrıca randevu sistemiyle çalışacak olan işletmelerde çalışanlar kesinlikle maske takacak. Müşteriler de işlem boyunca maske kullanmak zorunda. Ayrıca müşterinin oturacağı tüm alanlar önceden temizlenecek. İşlem sonrasında da bu temizlik uygulaması devam edecek.

Öte yandan boyama, yıkama ve saç kesim için önlük ve havlu gibi malzemeler tek kullanımlık olacak. Yani kişiye özel önlük ve havlular kullanılacak. Talep eden müşteriler kendi kişisel tarak, havlu ve diğer malzemelerini yanında getirebilecek. Aynı şekilde berberlerde sakal tıraşı yapılması bir süre yasak olacak. Sadece tıraş makinesiyle işlem sağlanabilecek.

Bayan kuaförlerinde ise kalıcı makyaj, cilt bakımı ve makyaj uygulamaları ve buna benzer hizmetlerin tamamı geçici olarak uygulanmayacak.