Bekçi Maaşlarına Zam mı Geliyor? 2020 En Düşük Bekçi Maaşı Ne Kadar?

Bekçi maaşına zam mı yapılacak? 2020 Bekçi maaşları ne kadar olacak? Bugün bekçi maaşına zam yapılacağı iddiası gündemdeki yerini almaya başladı. Meclis’in açılmasıyla beraber yapılması beklenen ilk değişiklik olan bekçi çalışma koşullarıyla beraber bekçi maaşlarının da gündeme gelebileceği iddia edildi. Bekçilerin çalışma saatinin haftada 40 saate düşürülmesi planlanan kanun teklifinde ayrıca bekçilere yeni hakların da tanınması bekleniyor.

TBMM’nin açılmasıyla beraber bekçilere silah kullanma yetkisi verileceği belirtiliyor. Ayrıca bekçi maaşlarına zam gelecek iddiası da bekçilerin gündemini hareketlendirdi. Meclis’e verilecek kanun teklifiyle beraber çarşı ve mahalle bekçilerinin genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olacağı da belirtiliyor.

Halkın istirahatini bozan ve insanları rahatsız edenleri yeni kanunla engelleyebilecek olan bekçiler ayrıca şüpheli araçları durdurarak kimlik sorabilecek. Bununla beraber şiddete ya da istismara uğrama riski olan kadın ve çocukları da en yakın kolluk birimlerine teslim edebilecek.

Haftalık 40 saat çalışmanın da gündeme getirileceği yeni kanun teklifi, yarın açılacak Meclis Genel Kurulunda görüşülmeye başlanacak.

Çarşı ve mahalle bekçilerinin yetkilerinin genişletileceği yeni kanun teklifinde bekçi maaşlarının olup olmadığına dair net bir bilgi bulunmuyor.