Batman Gercüş’te Çiftçilerin Yüzü Güldü!

Batman’ın Gercüş ilçesinde ki yılın ilk hasadı yapılacak mahsülü mercimek için çiftçiler harekete geçti.

Gercüş’te yılın ilk mahsülü yapılacak olan mercimekler için çiftçiler çalışmalarına başladı. Çiftçiler hasada bakliyat alanından mercimek hasadı ile başladılar. Bu sene mercimek verimliliğinden memnun kalan çiftçilerin yüzü güldü.

Bu sene ülke genlinde ki yağışlar, önceki senelere oranla daha iyiydi.  Yağışlarda artış görülmesi  ile birlikte mercimekte de verim kalitesi artışı gözlemlendi. Yağışların iyi olması sebebiyle mahsüllerde artış gözlemleyen çiftçiler bu durumdan memnun oldularını dile getirdi. .
Gercüş’te çiftçilik yapan Hasan Bıçakçı “Gercüş ilçesinde şuan mercimek hasadı başlamış. Bu sene yağışlardan dolayı çiftçilerin yüzü güldü. Yağışlardan dolayı buğday olsun mercimek olsun bu sene iyi bir verim alacak çiftçiler. Teknoloji de tarım alanında geliştiği için artık fazla zorluklar çekmiyoruz. Eskiden elle ve oraklarla mercimek hasadı yapıyorduk, şuan ise traktörlerin arkasına bağlanan makinelerle yapıyoruz. Şuan biçtiğimiz mercimekleri 10 gün güneşin altında kurutmaya bırakacağız. Daha sonrada gezer tarım aleti olan patoz buraya gelip biçtiğimiz mercimekleri içine atacağız, mercimek tanelerini bir yana samanı da kendi deposunda depolayarak bizi çok büyük zahmetlerden kurtaracak. Tarım alanında teknolojinin gelişmesiyle çiftçiler rahata kavuştu” şeklinde ifadelede bulundu.

Kaynak: İHA