Bankaların Eft ve Havale Saatleri

Eft ve Havale Saatleri Nedir ?

Elektronik Fon Transfer Sistemi adı verilen Eft, bir bankadan başka bir banka hesabına yapılan para transferlerinde denmektedir. Havale ise, bir bankadan yine aynı bankaya kayıtlı hesaba yapılan para transferinin adıdır. Tüm Türkiye’de eft ve havale en yaygın kullanılan bankacılık işlemlerinden biridir. Yılda milyarlarca dolar bankalar üzerinden kişiye veya kişilere transfer edilmektedir. Bu kadar çok önemli bir işlemi daha detaylı bilmek işinize çok yarayabilir. Örneğin eft havale saatleri, hangi bankaların hangi saatlerde eft ve havale yaptığınız bu yazıda okuyabileceksiniz. Ayrıca bankaların çalışma saatleri konumuzdan bankaların da saat kaçtan kaça kadar çalıştığını öğrenebilirsiniz.

[ilgiliMakale icerik_id=”923″]

Eft Saatleri

Bankaların açılış ve kapanış saatine paralel ilerlerleyen eft işlemleri en çok kullanılan bankacılık ürünlerinden biridir, her gün milyonlarca insan para transferi düzenlemektedir. Eft genel olarak 24 saat yapılabilse de yapıldığı an hesaba para geçsin istiyorsanız bu durumda eft saatleri olan, 8,30-16,45 saatleri arasında emir iletmeniz gerekmektedir. Bu saatler bankanın mesai durumuna göre 1 saate kadar fark yaratabilir, hafta içi mesai saatlerinde yapılan eft işlemleri ortalama 5-15 dakika içerisinde alıcı hesaba para aktarılmasını sağlar. Bu saatler dışında yapılan eft, geç eft olarak nitelendirilir ve bir sonraki iş gününe sarkar. Eft ücretleri bankalara göre çok ciddi değişikliklere tabi olabilir, kimi bankalar eft için ücret almaz iken, kimi bankalar tek işlem için 10 TL talep edebilirler.

 

Havale Saatleri

Havale, bir bankadan yine aynı bankanın bir hesabına gönderilen para transferini adıdır. Örneğin Halkbank ile çalışıyorsanız ve para göndereceğiniz kişinin hesabı da Halkbank ise, havale yapmış olursunuz. Havale için bankalar genelde çok düşük ücretler alır ve hatta yarısına yakını bu işlem için ücret almaz. Havale için alınan ücretler, 0,30 TL ile 1,99 TL arasında değişmektedir. Söz konusu ücretler işlem başı ücretlerdir. 

Havale, günde 24 saat tatil günleri de dahil olmak üzere istediğiniz her zaman yapabilirsiniz. Havale gönderimi sonrasında alıcının hesabına en geç 5 dakika içerisinde para geçmiş olacaktır. Günün hangi saatlerinde yaparsanız yapın aynı saat alıcı hesabına ödeme gönderilir.