Bankalardan Kredi Alabilmek için Kredi Puanı En Az Kaç Olmalı? En Riskli ve en Güvenilir Kredi Risk Puan Tablosu

Bankalardan taşıt, konut ya da ihtiyaç kredisi alabilmek için öncelikle kredi puanının yüksek olması gerekiyor. Ayrıca bu konu hakkında henüz bilgi sahibi olmayan vatandaşlar için bu haberimizde en düşük ve en yüksek kredi puanı tablosunu paylaşıyor olacağız.

Bankalar kredi skoruna göre tüketicilere anında kredi imkanı sunabilir. Bazı bankalar ise riskli gördüğü tüketicilerden kefil ya da ipotek talep eder. Elbette bu süreci başarılı bir şekilde yöneten bankalar da bulunmaktadır. Evraksız belgesiz kredi veren bankaların yanı sıra ipoteksiz kefilsiz kredi veren bankalar da bulunuyor. Fakat bu bankalarda da kredi skorunun yüksek olma şartı yer alıyor. Ayrıca kredi puanı yüksek olan tüketiciler bankalar şubesiz bankacılık konusunda da hizmet vermeyi sürdürüyor.

Kredi risk aralığına göre sizler de bankalardan hizmet alıp alamayacağınızı kontrol edebilirsiniz. Ayrıca kredi skoru sorgulama yaparak kredi puanınızı görebilir ve daha sonra bankalara başvuruda bulunabilirsiniz.

Kredi Alabilmek için Kredi Puanı Kaç Olmalı?

Bankacılık sisteminde kredi başvurularında puanlama tablosu her banka tarafından görüntülenmektedir. Bununla beraber kredi alabilmek için en düşük kredi skoru 1,100 olmalıdır. Fakat bu puana sahip olan tüketicilerden genelde kefil ya da ipotek talep edilir.

>İlk olarak kredi skoru 0 ile 699 arasında olan tüketiciler en riskli gruptadır. Muhtemelen bu tüketiciler daha önce yasal takip sürecine dahil olmuş ve hala borçlu olan kişilerdir. En riskli grup olduğu için bankalar 0-699 kredi skoruna sahip olanlara kredi ya da kredi kartı hizmeti sunmayacaktır.

>Kredi puanı 700-1,099 arasında olan tüketiciler orta riskli gruptadır. Başvuru sırasında olumlu yanıt alınamadığı gibi kredi skoru yüksek bir kefil talep edilebilir. Aynı durum ipotek talebi için de geçerlidir.

>Kredi skoru 1,100-1,499 olanlar az riskli gruptadır. Bankalar düşük limitli kredi ya da kredi kartı taleplerini bu grup için karşılayabilir. Ancak eski dönem bankacılık çalışmalarına göre hizmet alınabileceği unutulmamalıdır.

>1,500-1,699 kredi skoruna sahip olan tüketiciler, güvenilir müşterilerdir. Bankalar bu kredi skoru aralığına sahip olan tüketicilere rahatlıkla kredi imkanı tanır

>Son olarak 1,700-1,900 kredi puanında yer alan kişiler en güvenilir müşterilerdir. Yüksek limitli kredi kartı ya da tüm kredilerin onaylanma süreci bu puanlamaya dahil olanlar için oldukça kısadır.

Kredi Puanı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi puanını sorgulamak isteyenler ücretli Findeks uygulamasından yararlanabilir. Aşağıda paylaştığımız linkten ücretsiz üye olduktan sonra kredi notu sorgulama sayfasında güncel fiyat tablosuna ulaşabilirsiniz.

KREDİ PUANI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN