Bankalar Saat Kaçta Açılıyor? Özel ve Kamu Bankalarının Güncel Çalışma Saatleri

Pandemi sürecinin yaşanması ve sağlık alanında banka çalışanlarının sağlık önlemlerini almasını sağlamak adına bankalardan bazıları çalışma saatlerinde değişikliğe gitti. Kimi bankalar standart çalışma saatlerinde faaliyet gösterirken, kimi bankalar çalışanlarını evden çalışmaya yönlendirdi ve çalışma saatlerinde de düzenlemeye gitti. Yaşanan bu değişiklik, banka işlemleri olan kişilerin bankalar saat kaçta açılıyor diye merak etmesine neden oldu.

Türkiye Bankalar Birliği pandemi nedeniyle bankaların çalışma saatlerini öğlen 12.00 ile akşam 17.00 saatlerine alınmasını tavsiye etti. Bu tavsiye kararına kamu bankaları olan Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank uymadı ve standart çalışma saatlerinde mesai yapmaya devam etti. Sabah saat 09.00 ile 17.00 arasında kamu bankaları çalışmaya devam edeceklerini duyurdu.

Özel Bankalar Mesai Saatlerini Değiştirdi

Türkiye Bankalar Birliği tarafından bankalara mesai saatlerinde düzenleme önerilmesinden sonra özel bankalar birer birer çalışma saatlerini hafta içi saat 12.00 ile akşam 17.00 arasında düzenlediklerini duyurmaya başladı. Bu bankalar arasında Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi, Garanti BBVA, QNB Finansbank ve Akbank bulunuyor. Banka çalışanlarının büyük bir çoğunluğu evden çalışma sistemine geçti ve çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Çalışma saatlerini değiştiren özel bankalar yalnızca şubeleri aracılığı ile verdikleri hizmetlerde kısıtlılığa neden oluyor. Fakat bankaların internet şubesi kullanıcıları ve mobil uygulamasını kullanan kullanıcıları, hemen hemen bütün bankacılık işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirebiliyor. Normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte bankalar da eski mesai saatlerinde çalışmaya başlayacak.