Bakanlıktan Valiliklere Yeni Genelge! Maske Takmayanlara Uygulanacak İdari Para Cezası Kesinleşti!

Ülkemizde koronavirüs salgını devam ederken artık normalleşme sürecinde birtakım adımlar atılmaya başlandı. Fakat maske takma zorunluluğuyla ilgili çok sayıda genelge de yayımlanarak Valiliklere gönderildi. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı da yeni maske kullanımlarına dair yeni kararlar alarak kamuoyu ile paylaştı.

Pandemi sürecinin ikinci aşaması olarak başlatılan kurallar kapsamında daha önce 3,180 lira olarak uygulanan maske takmama cezası artık güncellendi. Buna göre yarına itibariyle uygulanacak olan yeni idari para cezası artık 900 lira olacak.

Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında daha önce 54 ilde uygulanan maskesiz sokağa çıkmama uygulaması artık 81 ili kapsayacak. İçişleri Bakanlığı 22 Haziran 2020 yani yarın itibariyle maskesiz dışarı çıkanlara 900 lira idari para cezası uygulanacağını açıkladı.

Kolluk kuvvetlerinin denetiminde olacak olan bu uygulama öncelikle 48 ilde yaşamın tüm alanlarında devreye alınacak. Kalan 33 ilde ise berber, kafeler, restoran, market ve diğer kalabalık yerlerde uygulanacak.